Новото политическо обединение „Демократична България“ /ДБ/ публикува критично позиция относно широко обсъжданите посещения в Русия на президента Румен Радев и премиера Бойко Борисов. Противно на приповдигнатия тон на управляващите сред срещата, констатацията на дясната коалиция е повече от тревожна. ДБ не само че не вижда положителни резултати, постигнати чрез двете посещения в Москва, но и интерпретира случилото се там като потвърждение на съмненията за задкулисни „зависимости и ангажименти, поемани от няколко правителства назад“.
Според декларацията, в момента се наблюдава надпревара между БСП и ГЕРБ в сервилното поведение към Русия.
„Предсрочното сваляне от власт на Борисов през 2013 г. явно е оставило траен енергиен страх у премиера и управляващата и сега коалиция... Затова целта на сегашното посещение на Борисов бе да получи политическа подкрепа за оставане на власт, унижавайки и себе си, и България. Не случайно, по време на съвместната пресконференция, премиерът дълго се извинява на Путин за неясно каква вина на България за влошаването на двустранните отношения, сякаш България, а не Русия е анексирала Крим. Срамната сцена на неприкрито подмазване завърши с ангажимент за възраждане на Големия шлем – едно от ключовите предизборни обещания на БСП“ – подчертава декларацията на ДБ.
Дясното обединение вижда като стратегически за Бълтария теми като високата цена на руския газ, проблемите на българските фирми в работата с Русия и връщането на българските архиви от страна на Москва. В декларацията се подчертава, че нито една от тях не е била разисквана от премиера на България с Владимир Путин. Това е унизително за страната ни и срамно за министър-председателя, който е бил засрамен още веднъж, след като говорителят на руския президент, Дмитрий Песков, практически опроверга твърденията на Борисов, че е договорил разклоняване на „Турски поток“ през България. Така руснакът е дал да се разбере, че за получаване на благосклонността на Кремъл ще са нужни още отстъпки.
Двамата с президента Радев, според ДБ, са настоявали за прокарването на тръба от „Турски поток“ без да поставят важните въпроси кой ще плаща сметката и дали това ще стане в унисон с европейския закон за демонополизация. Те също така поставят в заблуда българските граждани, тъй като вместо диверсификация този тръбопровод ще задълбочи проблема с газовата ни зависимост.
По сходен начин стоят нещата и с възобновяването на проекта за АЕЦ „Белене“.
„Борисов кани Москва и за строежа на АЕЦ „Белене“, като обяснява, че щяло да бъде на пазарен принцип. Сигналът отново е в посока, че българската власт е готова да отстъпи за всичко срещу политическа подкрепа. Особено обезпокоителни са възможните скрити договорки, които в миналото доведоха до плащането на три милиарда лева, без подписан договор и без обществена поръчка“ – предупреждават от ДБ.
Като резултат от изложените критики дясната коалиция настоява за следното:
1/ Да бъде поставен въпросът за намаляване цената на природния газ за България, така че да бъде сравнима с цените, на които Москва доставя газ за Германия и други страни;
2/ Вместо да се търси безпринципна колаборация с Кремъл, българските власти остро да поставят въпроса за хибридната война и да поискат ненамеса във вътрешните работи на България;
3/ Българското правителство да не поема никакви ангажименти нито по отношение на връзка с „Турски поток“, нито по отношение на АЕЦ „Белене“ предвид досегашния опит, който показва, че накрая българските данъкоплатци плащат стотици милиони за илюзорни пясъчни кули;
4/ Да бъдат изградени планираните, но изкуствено забавяни интерконекторни връзки на българската преносна мрежа, с цел реална диверсификация на доставките на газ и нефт в интерес на българските потребители.
В заключение позицията на ДБ гласи, че при посещенията на висшите ни държавни мъже в Русия българският народ вижда „пълно разголване на механизмите на енергийната колонизация в действие“.
„Вместо да работят за реален енергиен суверенитет на България и президент, и премиер се опитаха да получат доверието на Кремъл за ролята на гаранти и просъществуването на модела на зависимост от Москва и корупционно завладяване на България“ – гласи декларацията.
Дясното обединение заяви, че „по-лошо от това да си васал е да си унизен васал“ и поиска оставката на премиера Борисов, тъй като унижението, което той е донесъл на страната, е неприемливо за европейски граждани.
Пълния текст на декларацията може да прочетете тук.