Президентът на Украйна Володимир Зеленски направи безпрецедентно обръщение към британските депутати в Камарата на общините. Той призова депутатите да наложат още санкции на Русия заради инвазията в страната му. За тази сутрин Русия обяви нов режим на тишина в Украйна, за да може да се извърши евакуация на мирното население от градовете.
14-ти ден продължава руската инвазия в Украйна. Украинските военни съобщиха, че през последните 24 часа „противникът е забавил темпото на настъпателната си операция. Прибягва предимно до ракетни и бомбени удари по цивилна инфраструктура“.
В изявление на Генералния щаб на въоръжените сили на Украйна се казва, че Русия продължава да се фокусира върху обкръжаването и превземането на градовете Киев, Суми, Харков, Мариупол, Николаев и Чернигов, както и върху създаването на сухопътен коридор между Русия и анексирания полуостров Крим.
За тази сутрин Русия обяви нов „режим на тишина“ за евакуация на мирното население от тези градове. На хората, които желаят да напуснат Чернигов и Киев, се предлагат само маршрути до руска и беларуска територия. Жителите на останалите градове могат да заминат за Западна Украйна, уверяват от руското министерство на отбраната.
Двата етапа на евакуация от североизточния град Суми, който от дни е подложен на ожесточен руски обстрел, приключиха успешно, съобщиха властите в Украйна
В сряда сутринта имаше съобщения за въздушни сирени в няколко украински града, включително в столицата Киев. Там все още се очаква масиран руски щурм.
По данни на ООН най-малко 474 души са загинали, а 861 са ранени. Около 2 млн. души са избягали в съседни държави. Това е най-бързо разрастващата се бежанска криза в Европа след Втората световна война.
Историческа реч на Зеленски пред британския парламент с отзвук от Чърчил и Шекспир
Президентът на Украйна Володимир Зеленски, позовавайки се на военната непокорност на британския премиер Уинстън Чърчил, обеща да се „бори докрай“ в историческа виртуална реч пред британските законодатели.
В изявлението си президентът Зеленски подчерта, ние „няма да се предадем и няма да загубим“. Той припомни думите на Уинстън Чърчил като каза:
„Ще се бием в горите, по бреговете, по улиците, ще продължим да се борим за нашата земя, каквато и да е цената“.
Речта беше съзнателен отзвук от знаменателното обръщение на Чърчил към Камарата на общините през юни 1940 г., след като британските сили бяха принудени да се оттеглят от Франция пред настъплението на нацистка Германия.
„Ще се сражаваме по плажовете, ще се сражаваме на местата за десант, ще се сражаваме в полето и по улиците, ще се сражаваме по хълмовете; никога няма да се предадем“, казва Чърчил след отстъплението при Дюнкерк.
Зеленски, облечен във военно-зелена тениска и седнал до синьо-жълтото знаме на Украйна, се позова също на Уилям Шекспир, докато произнасяше първата в историята на залата виртуална реч на чуждестранен лидер.
„Въпросът за нас сега е: да бъдем или да не бъдем“, каза той в 10-минутната си реч, която последва подобни обръщения към членовете на Конгреса на САЩ и Европейския парламент. „Сега мога да ви дам категоричен отговор: Да, да бъдем!“
Зеленски изказа своята благодарност към британския премиер Борис Джонсън за действията му във връзка с кризата в Украйна. Малко по-рано Великобритания обяви, че постепенно ще прекрати вноса на руски петрол до края на 2022 г.
Обръщайки се директно към британския министър-председател Борис Джонсън, той заяви: „Моля ви, увеличете натиска на санкциите срещу тази страна. И моля, признайте тази страна за терористична държава. И моля, уверете се, че небето ни е безопасно. Моля, уверете се, че правите това, което трябва да се направи, и това, което е предвидено от величието на вашата страна“.
В отговор Джонсън заяви: „Никога досега през всичките векове на нашата парламентарна демокрация Камарата не е слушала такова обръщение“.
„Той развълнува сърцата на всички в тази зала“, каза премиерът и обеща, че Западът ще продължи с доставките на оръжие за Украйна и с по-нататъшните санкции, след като САЩ и Обединеното кралство обявиха забрана за внос на руски петрол.
Подобно на други западни лидери, Джонсън предупреди, че налагането на забранена за полети зона от страна на НАТО би довело до риск от пълномащабна война с въоръжената с ядрени оръжия Русия.
Речите на чуждестранни държавни глави са рядко явление в „майката на всички парламенти“. А овациите на крака са още по-рядко явление. Последната подобна реч беше през октомври 2018 г., когато холандският крал Вилем-Александър се обърна лично към общото заседание на Камарата на общините и Камарата на лордовете.
Обръщението на Зеленски дойде, след като посланикът на Украйна в Лондон Вадим Пристайко получи едноминутни овации от депутатите при посещението си в долната камара на 2 март.
Благодарейки на западните държави за ответните им мерки срещу Русия, Зеленски отбеляза също така, че НАТО не е успяла да се съгласи с неговите искания за налагане на забранена за полети зона над Украйна.
Зеленски е в ежедневен контакт със западните лидери, откакто Русия започна шоковото си нахлуване на 24 февруари, предизвиквайки обществена симпатия. Припомняме, че на а 5 март той се обърна към близо 300 членове на Конгреса на САЩ чрез Zoom, за да моли за финансова помощ и доставка на самолети от съветската епоха от членовете на НАТО в Източна Европа. На 1 март той се обърна към Европейския парламент и отправи емоционална молба Украйна да получи „незабавно“ членство в ЕС.
САЩ ще разположат системи Patriot в Полша
Полските власти обявиха, че са готови да изпратят незабавно и безплатно всички свои самолети МиГ-29 в Германия, в авиобазата Рамщайн, и да ги предадат на Съединените щати. Те отново припомниха, че не могат да предоставят директно самолети на Украйна.
От своя страна от Пентагона заявиха, че предложението на Полша е неприемливо. „Ще продължим да се консултираме с Полша и другите ни съюзници от НАТО по този въпрос и трудните логистични предизвикателства, които той поставя, но не смятаме, че предложението на Полша е приемливо“, заяви говорителят на Пентагона Джон Кърби, цитиран от АФП.
По предложение на Варшава Пентагонът възнамерява да прехвърли в Полша зенитно-ракетни системи Patriot. Съобщението беше направено от Адам Милър от Европейското командване на американската армия.
Той уточни, че се планира „преместване на две батареи Patriot в Полша“. Американските военни смятат, че този ход ще „противодейства на всякакви потенциални заплахи за САЩ, съюзническите сили и територията на НАТО“.
Байдън забрани вноса на руски петрол и газ
Междувременно американският президент Джо Байдън потвърди пълната забрана за внос на руски петрол, втечнен природен газ и въглища. Според анализатори ходът му цели да нанесе „мощен удар“ на Путин. ЕС също направи стъпки към намаляване на зависимостта на континента от руския газ.
От своя страна руският президент Владимир Путин нареди ограничения във вноса и износа на продукти от страната. Предстои да се уточни кои стоки и държави ще бъдат обхванати от забраната.
Макдоналдс, Старбъкс и Кока-Кола станаха поредните западни мега-компании, които спряха работата си в Русия. Производителите на луксозните марки Ferrari и Lamborghini заявиха, че няма да произвеждат автомобили за руския пазар до второ нареждане.
Рейтинговата агенция „Фич” понижи кредитния рейтинг на Русия, предричайки неизбежният й фалит.