Представяме обобщение на основните акценти от развитието на събитията в Украйна през последните часове.
Кремъл: Преговорите не са обнадеждаващи
Кремъл срина надеждите за пробив след мирните преговори във вторник в Истанбул, като съобщи, че в преговорите с Киев няма повод за надежда.
Изявлението контрастира с положителната оценка на главния руски преговарящ, който изтъкна напредъка по въпросите на украинския неутралитет – ключово руско искане – и че руските сили „радикално“ ще намалят атаките си около столицата Киев и северния град Чернигов.
Онлайн преговорите между Украйна и руската делегация ще бъдат подновени в петък, 1 април. Това съобщи ръководителят на украинската делегация Дейвид Арахамия в канала си в Tелеграм.
Арахамия се надява за седмица да бъде подготвена по-нататъшната среща между президента Володимир Зеленски и руския президент Владимир Путин.
„На разговорите в Турция обявихме, че сега има нужда от среща на лидерите на двете държави. Руската делегация отговори, че първо трябва да имаме по-координиран проект на договор. След седмица ще разработим какво зависи от участниците в преговорния процес. И да се надяваме, че президентите на страните ще продължат да се срещат“.
Украйна настоява срещата на президентите да се провежда на неутрална територия, а не в Русия или Беларус.
Чернигов под обстрел. Ирпен е почти изличен
Властите в Чернигов обявиха, че въпреки обещанието на Русия за намаляване на атаките, градът е бил обстрелван цяла нощ.
Говорител на украинското министерство на отбраната каза, че е имало „частично дислоциране“ на руските войски от Киев и Чернигов, но не и „масово напускане“.
Пентагонът предупреди, че преразпределените войски може да подготвят мащабна офанзива другаде.
Най-малко 200 души са убити в предградието на Киев – Ирпен, а повече от половината от града е напълно разрушен. Води се жестока битка за контрол на западната порта към столицата. По думите на кмета на града Ирпен е подложен на ожесточен обстрел.
Украинската армия си възвърна контрола върху участък от магистрала извън втория по големина град Харков. Руските войници се изтеглят и от Тростянец, на 30 километра от руската граница, след като го окупираха за един месец.
Русия атакува склад на Червения кръст в разрушения южен пристанищен град Мариупол, съобщи украинския омбудсман Людмила Денисова.
Международна подкрепа за Украйна
Президентът на САЩ Джо Байдън и украинският му колега Володимир Зеленски обсъдиха „допълнителни способности“ за помощ на украинските военни по време на телефонен разговор, съобщи Белият дом.
Премиерът на Обединеното кралство Борис Джонсън се обяви за засилване на санкциите срещу Русия, докато тя не изтегли всички свои войници от Украйна.
Ръководителят на ООН по правата на човека каза, че широко разпространените и безразборни атаки на Русия в населените райони на Украйна могат да се равняват на „военни престъпления“.
Австрия и Германия активираха своите спешни планове за осигуряване на доставки на газ, тъй като нарастват опасенията, че Русия може да прекъсне доставките, ако западните страни откажат да извършват плащания в рубли. По-късно Путин увери канцлера Олаф Шолц, че Германия може да продължи да плаща за руски газ в евро.
„Путин е подведен от военни съветници, които не желаят да разкрият мащаба на загубите, понесени при нахлуването на Русия в Украйна“, казва американски служител.
Руско-китайско единство
Руският външен министър Сергей Лавров каза, че Русия и Китай преследват „многополюсен, справедлив, демократичен“ световен ред. Той бе на първото му посещение в ключовия съюзник на Москва след инвазията в Украйна Китай.
Китай пък отвърна, че „китайско-руското сътрудничество няма граници“.
Тази седмица Лавров ще посети и Индия, която, подобно на Китай, избягва да осъди инвазията в Русия.
Четири милиона бежанци са напуснали Украйна
Повече от четири милиона украинци са избягали от страната от началото на войната, съобщи ООН.