Представяме обобщение на най-важните събития от войната в Украйна през последното денонощие:
„Невъзможно е да се продължи“ с планираната евакуация на цивилни от обсадения украински град Мариупол. Екип на Международния червен кръст от три превозни средства и девет служители, изпратени да улеснят евакуацията на хиляди цивилни, е принуден да се върне обратно и да опита отново на следващия ден.
Възобновяване на мирните преговори
Мирните преговори между украински и руски официални лица бяха възобновяват чрез видеовръзка, но Москва предупреди, че атаката с хеликоптер ще попречи на преговорите. Главният преговарящ на Москва Владимир Медински написа в Telegram, че позициите на Русия относно Донбас и Крим не са се променили.
Президентът на Украйна Володимир Зеленски предупреди, че Русия подготвя „мощни удари“ в източната и южната част на страната, включително Мариупол. Москва заяви в мирните преговори по-рано тази седмица, че ще намали атаките срещу столицата Киев и северния град Чернигов.
Украйна си възвръща контрола
Украинските войски започват да си възвръщат контрола, включително около столицата Киев и в южния регион Херсон – единственият значителен град, който Русия е успяла да окупира. Руските войски „продължават частичното си отстъпление“ от северната част на Киев към границата с Беларус, съобщи украинското министерство на отбраната. Късно в петък бе съобщено, че Украйна си е върнала контрола върху предградието на Киев – Ирпен.
Украински хеликоптери нанесоха удар по съоръжение за съхранение на гориво в западния руски град Белгород, на около 40 километра (25 мили) от границата, според данни на местния губернатор. Вячеслав Гладков каза в Telegram, че въздушният удар е бил „извършен от два хеликоптера на украинската армия, които навлязоха на руска територия на малка височина“. Украйна нито потвърди, нито отрече атаката.
Нов фронт на газовата война
Руският президент Владимир Путин каза, че „недружелюбните“ страни, включително всички членки на ЕС, трябва да създадат сметки в рубли, за да плащат за доставките на газ от април, или „съществуващите договори ще бъдат спрени“.
Международната енергийна агенция (МАЕ) от 31 държави се съгласи отново да използва национални резерви на петрол за спешни случаи в опит да успокои цените на суровия петрол, които се повишиха след инвазията на Русия в Украйна. В четвъртък американският президент Джо Байдън обяви рекордно пускане на американски петрол от държавния резерв на пазара.
Руският външен министър Сергей Лавров похвали отказа на Индия да осъди инвазията в Украйна, подчертавайки тяхното „приятелство“ и казвайки, че Москва и Ню Делхи ще намерят начини да заобиколят „незаконните“ западни санкции и да продължат да търгуват.
Китай предупреден
Високопоставени служители на ЕС предупредиха на среща на върха китайските лидери да не помагат на Русия да води война срещу Украйна или да заобикаля западните санкции, каза ръководителят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен. „Това би довело до сериозни щети на репутацията на Китай тук, в Европа“, каза Фон дер Лайен след видео разговори с китайския президент Си Дзинпин.
Чернобилска радиация
Руските войници вероятно са били изложени на радиация, докато са окупирали района около атомната електроцентрала в Чернобил през последните четири седмици, казва украинската ядрена агенция Енергоатом. Електроцентралата, в която стана най-тежката ядрена катастрофа в света през 1986 г., беше върната под контрола на украинските сили. Според различни данни е възможно руските сили да са взели военнопленници от служителите на централата. Но тази информация не може да бъде проверена от независими източници.
Повредени забележителности в Украйна
Най-малко 53 украински исторически обекта, религиозни сгради и музеи са повредени по време на руската инвазия в страната. Това сочи нов доклад на Организацията на обединените нации за образование, наука и култура – ЮНЕСКО.
За да потвърдят докладите, експертите на ЮНЕСКО са използвали сателитни снимки и доклади на свидетели.
Повредените или разрушени обекти са в източната област Харков, където са изгорели множество уникални старовремски църкви. Пет разрушени обекта са в столицата Киев. Други пет са в Черниговския регион в Северна Украйна, където се намират множество исторически обекти.
Общо 29 религиозни обекта, 16 исторически сгради, четири музея и четири паметника са напълно унищожени. Има и множество доклади за разрушения на артефакти в обсадения град Мариупол и град Херсон. Заради продължаващите военни действия обаче, не може да се провери тяхното състояние.
Броят на украинските бежанци, бягащи от руската война в страната, надхвърли 4,1 милиона, съобщи ООН.