Експлозия в самолет
Снимката е илюстративна

Непал обяви ден на траур в памет на жертвите на най-смъртоносната авиационна катастрофа в страната от три десетилетия насам. Беше потвърдено, че 68 души са загинали при самолетната катастрофа, а полицията заяви, че не очаква да открие повече оцелели, предаде „The Guardian“.

Самолетът ATR 72 на авиокомпания Yeti Airlines падна в стръмно дефиле, разби се на парчета и избухна в пламъци със 72 души на борда, докато приближаваше централния град Покхара в неделя, съобщи полицията.

Войници използваха въжета и носилки, за да извадят телата от дълбокото 300 метра дефиле късно през нощта, като усилията за възстановяване продължиха и в понеделник.

„Досега сме изпратили 63 тела в болница“, заяви в понеделник полицейски служител. „Заради мъглата издирването е спряно. Ще продължим издирването след един-два часа, когато времето се изясни“.

Спасителите търсят и черните кутии – записващо устройство за гласовете в пилотската кабина и записващо устройство за данните от полета – каза Джаганат Нирула, говорител на непалската служба за гражданска авиация.

Властите заявиха, че телата ще бъдат предадени на семействата след разпознаване и изследване.

Отломки от двумоторния турбовитлов самолет бяха разпръснати на мястото на катастрофата, включително осакатени останки от крилата и пътническите седалки.

След катастрофата там се втурнаха спасители, които се опитваха да потушат бушуващите пожари, които изпращаха гъст черен дим в небето.

На борда на самолета е имало 15 чужденци, сред които петима индийци, четирима руснаци, двама южнокорейци и по един пътник от Аржентина, Австралия, Франция и Ирландия, съобщи за АФП говорителят на Йети Сударшан Бартаула. Останалите са били непалци.

Самолетът ATR 72 е изпълнявал полет от столицата Катманду и е паднал в дефилето между чисто новото международно летище в Покхара и старото вътрешно летище малко преди 11 ч. (05:15 ч. по Гринуич) в неделя.

„Разхождах се, когато чух силен взрив, сякаш избухна бомба“, разказва 44-годишният свидетел Арун Таму, който се намирал на около 500 метра от мястото на инцидента и който предаваше на живо в социалните мрежи видео от пламтящите останки.

„Няколко души се втурнахме да видим дали можем да спасим някого. Видях, че поне две жени дишат. Огънят ставаше много интензивен и ни затрудняваше да се приближим по-близо“, казва бившият войник пред АФП.

Не е ясно дали някой от намиращите се на място е бил ранен.

Въздухоплавателната индустрия на Непал процъфтява през последните години, като превозва стоки и хора между труднодостъпни райони, както и чуждестранни алпинисти. Но тя е засегната от ниска безопасност поради недостатъчно обучение и поддръжка. Европейският съюз забрани на всички непалски превозвачи да влизат във въздушното му пространство поради опасения за безопасността.

В Непал има и някои от най-отдалечените и сложни писти в света, обградени от заснежени върхове, като приземяването представлява предизвикателство дори за опитни пилоти.

Времето също така е капризно и трудно за прогнозиране, особено в планините, където гъстата мъгла може внезапно да закрие цели планини от погледа.

Най-смъртоносният авиационен инцидент в Непал е през 1992 г., когато всички 167 души на борда на самолет на Пакистанските международни авиолинии загиват при катастрофата му при подхода към Катманду.

От 2000 г. насам близо 350 души са загинали при самолетни или хеликоптерни катастрофи в Непал, където се намират осем от 14-те най-високи планини в света, включително Еверест.

Още международни новини – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук