Еврокомисарят по климатичната политика Вопке Хукстра определи постигнатото в проектокомюникето от СОР29 като „неприемливо“.
Тази сутрин бяха представени няколко документа, отразяващи споразуменията, постигнати на климатичната конференция в Баку, само ден преди нейния край.
В документите липсват конкретни цифри относно Новата колективна количествено определима цел (New Collective Quantified Goal – NCQG) за климатично финансиране, която на трябва да увеличи средствата за развиващите се нации от текущите 100 млрд. долара и чието установяване се посочва като основна приоритет на СОР29.
От финансова гледна точка е важно да осигурим по-добра инфраструктура и ясни насоки относно публичното финансиране за адаптация. Трябва да имаме яснота от какви компоненти да се състои подходът. Съжалявам да го кажа, но ни чака много работа – както за председателството (на СОР29 – бел. ред.), така и за всички участващи държави“, допълни Хукстра пред журналисти. Той подчерта, че не съществува „нито една амбициозна страна“, която да счита, че постигнатото до момента е „удовлетворително“.
Хуан Карлос Монтерей Гомес, специален представител за климатични промени и директор на министерството на околната среда в Панама, определи текущите резултати в сферата на смекчаването на климатичните промени като незадоволителни.
„Новата версия (на заключителните документи) не предлага значими ангажименти и амбиции в смекчаването на климатичните промени, което е пагубно за моята страна. Нямаме време да се откажем. Имаме шанс да осигурим оцеляването си и да оставим на следващите поколения планета, годна за живот. Текстът не насочва към амбиции, а към изчезване“, заяви Монтерей Гомес.
Хукстра, от името на ЕС, съвместно с Монтерей Гомес и представители на Норвегия, Великобритания, Канада и Мексико, представиха нова инициатива за национално определени приноси (НОП – NDC), които са насочени към целта за ограничаване на глобалното затопляне до 1,5 градуса по Целзий, изложена в Парижкото споразумение.
Национално определените приноси представляват национални планове за действие в сферата на климатичната политика и са един от основните инструменти за постигане на целите по Парижкото споразумение.
Хукстра призова и други нации, особено тези с развита икономика и значителни емисии, „да предприемат подобни мерки“.
С нашият амбициозен, но реален НОП, ние можем да стимулираме вътрешния растеж, тъй като привлекателността на инвестиции в нашата все по-ниско въглеродна икономика е значителна, заяви Рейчъл Кайт, специален пратеник по климатичните промени на Обединеното кралство. Великобритания обяви по време на СОР29 цел за редукция на въглеродните емисии до 2035 г. с 81 процента спрямо нивата от 1990 г. и получи признание за амбициозната си политика.
Въпреки ограничените ресурси, може да се постигне много, подчерта представителят на Панама, която заедно с Бутан, Мадагаскар и Суринам, вече е на път към въглеродна неутралност.
Сънародниците по инициативата призоваха да не се отстъпва от вече постигнатото в климатичната политика и да продължи с целта за 1,5 градуса.