Борисов трябва да отговори ясно дали отстранява Пеевски и се връща към европейския път, или тръгва с Пеевски към диктатура.
Това заяви пред БНР бившият премиер акад. Николай Денков, депутат от ПП-ДБ в 50-ото Народно събрание и избран за народен представител в следващия парламент, член на Изпълнителния съвет на партия „Продължаваме промяната“.
„Абсолютно категорично пред Бойко Борисов стои въпросът да избере дали работи с Делян Пеевски и това означава да придвижи България към диктатура, каквато Пеевски в момента се опитва да изгради, или трябва да отстрани Пеевски от своето обкръжение, съвети или каквото там му дава – и да се опита да се върне към европейското развитие на България. Тези два пътя са несъвместими. … Няма как да се скрие от този въпрос“, каза Денков в ефира на националното радио.
Той призова лидера на ГЕРБ да не се опитва да използва ПП-ДБ за параван за негова „заварка“ с Пеевски.
Според Денков за първи път има подобно по мащаб манипулиране на изборни резултати.
„Основният бенефициент на този контролиран вот е „Новото начало“ (ДПС-Ново начало), явно това е новото. Поставили сме ултиматум пред другите партии, ако искат да работят с нас и ако искат да говорим по теми, които са важни за Народното събрание, трябва да изолират Пеевски, защото той не е легитимно в този парламент. … Ще работим само с тези партии, които отговорят на това. От отговора на Борисов зависи цялото развитие на този парламент. Те (ГЕРБ-СДС) са първата политическа сила и те ще определят как ще се развие това Народно събрание. Отговорността и за избор на председател на парламента е на ГЕРБ“, каза още той.
Николай Денков подчерта, че 51-вото Народно събрание трябва да започне да работи, защото Бюджет 2025 и законите по Плана за възстановяване чакат да бъдат приети.
„Процесът е запушен в парламента, за да могат 10 млрд. лева да бъдат взети от ПВУ. Винаги опираме до тези 121 човека, които трябва да натиснат копчето“.
В предаването „12+3“ Николай Денков потвърди, че
ПП-ДБ няма да подкрепи правителство с премиер Бойко Борисов,
защото му нямат доверие, и продължава да настоява за кандидатура, която да е равноотдалечена от всички:
„Борисов изгори мостовете на доверие към себе си, доколкото изобщо имаше някакви. Сега ние настояваме за премиер, който да бъде равноотдалечен или равноблизък, както искате го наричайте, важното е, че трябва да бъде премиер, в когото има доверие, което да доведе до политическо мнозинство в парламента, т.е. 121 човека, които да гласуват, които са готови да поемат политическа отговорност, че застават зад него и ако той направи грешки, те ще понесат политическа отговорност за това. Ние политическа отговорност за Борисов няма как да поемем, това е ясно. … Ние сме тествали има ли хора, които имат такъв профил и дали биха били готови да се включат в такъв разговор, защото той зависи от това каква политическа подкрепа ще има. Отговорът е, че категорично има такива хора. Ние сме отворени такива хора да бъдат предложени и от ГЕРБ. Готови сме да чуем предложения и от други партии, защото, ако е по-широка подкрепата, е по-добре“, допълни той.
Денков подчерта, че има трима души, с които от ПП-ДБ са говорили, които не са казали „не“ и които са готови да влязат в разговор за т.нар. равноотдалечен премиер.
С „Възраждане“ правителство няма как да правим, потвърди отново Денков и обясни, че „приоритетите им са противоречащи на тези на ПП-ДБ“:
„Ние сме за европейско развитие на България, изграждане на институции, които са по примера на демократичните европейски институции, докато „Възраждане“ търсят някаква форма на диктатура, бих казал“.
По думите на Денков коалицията ПП-ДБ е стабилна:
„Това, което стабилизира коалицията, е, че ние имаме много ясни общи цели, по които нямаме никакво разногласие – демократични принципи, справедливост, работеща правосъдна система, образование, доходи и т.н. това са базови неща, по които работят нормалните европейски държави. Нямаме никакво различие за това, че там искаме да отидем. Ако имаме различие, а то е съвсем нормално, е как да стигнем до там. Това са съвсем нормални дискусии, които имаме, ние сме коалиция от три съвсем различни партии, те имат различни истории и различни лидери. Но аз нямам съмнение, че ние сме съмишленици за това какво искаме да постигнем“.