България не очаква днес да получи отговор от Австрия за отпадане на ветото срещу приемането на България в Шенген. Това заяви премиерът Николай Денков, който днес проведе срещи в австрийския парламент и с австрийския канцлер Карл Нехамер, с когото ще направи съвместно изявление.
Това, което целим с визитата днес, е да обясним на австрийското общество, а оттам и на австрийските политици, че за тях е по-добре България да е част от Шенгенската зона, каза още Денков.
„Защо е по-добре – защото така могат да си осигурят по-добре защитени външни граници, по-малко миграция в Европа и в Австрия, по-евтини храни, по-ниска инфлация, по-стабилна енергийна сигурност, така че това са аргументи, които са кратки, ясни и ние ще ги обясняваме, докато бъдат чути“, заяви премиерът.
Австрия обяснява наложеното вето с мигрантския наплив, според Виена, и по маршрута през България. По думите на Денков обаче едва 2 процента от пристигащите в Австрия мигранти са преминали през българска територия.
Австрийският външен министър Александър Шаленберг заяви вчера на среща със съседните на встрия държави, че системата Шенген не работи.
„За съжаление се наложи да върнем граничния контрол към съседите ни Словения и Унгария. В момента в едва от половината държави от Шенгенската зона няма граничен контрол. Това означава, че тази система просто не работи“, категоричен е Шаленберг.
В рамките на еднодневното официално посещение във Виена българският премиер разговаря с представители на австрийския бизнес. В разговора с президента на обединението на австрийските индустриалци Георг Книл българската делегация се е опитала да убеди австрийския бизнес да подкрепи българското членство в Шенген, предаде БНР.
„Знаете, австрийският бизнес е изключително добре представен в България, дори по неофициални данни е номер 1. Тези компании също страдат затова, че имат затруднения в движението, така че се надяваме и те да чуят нашите аргументи и да успеят още по-убедително да ги разкажат на австрийските граждани“, е подчертал Денков.
Той очаква на срещата на върха на ЕС през декември да бъдат отчетени всички гледни точки, които се отнасят до разширяването на Шенген, като допълни, че ЕК отчита много високо напредъка на България в прилагането на антикорупционните политики, което от своя страна е условието на Нидерландия да се откаже от своето вето за приемането ни в Шенгенската зона.
Още вътрешнополитически новини – четете тук