Използвам случая да поздравя всички български граждани за празниците, които честваме. Пожелавам на всички една успешна Нова година. Това заяви в началото на днешното заседание на Министерски съвет премиерът акад. Николай Денков.

„Днес имаме още един повод за празнуване. След дълги и успешни преговори постигнахме приницпно съгласие от Австрия за приемане на България и Румъния в Шенгенското пространство. В началото ще е по въздушните и морски граници. Австрия пое ангажимент за отваряне и на сухопътните граници. Тези преговори ще са съчетани със съществена подкрепа от страна на Европейската комисия за защита на външните граници на ЕС с Турция и Сърбия. След 12 години без особен напредък по темата Шенген днес можем да се поздравим с този безспорен успех на българската държава. Пожелавам весели новогодишни празници на всички“, посочи Денков.

За да имаме положителен резултат за Шенген, роля играят много институции. Специално подчертавам ролята на Народното събрание, което прие редица закони, чакани от години, и които бяха свързани с очакванията на Нидерландия и на Европейската комисия за установяване на върховенството на правото в България. Подчертавам отново ролята на НС и на партиите, които подкрепиха тези закони, тъй като без тях нямаше да бъде вдигнато ветото на Нидерландия. Това заяви премиерът акад. Николай Денков пред медии.

Той уточни, че до момента дата, свързана с приемането ни по сухопътни граници, не е уточнявана с Румъния, Австрия или ЕК. „Австрия е поела ангажимент да продължат разговорите с двете държави за това кога да се приемат и по сухопътните граници. Не е имало идеи или обсъждане за разделяне на България и Румъния при тези преговори.”

„Австрия има реален проблем. Наскоро излезе статистика, показваща, че Австрия е номер едно в негативна класация за брой регистрирани в Австрия незаконни мигранти на глава от населението. Страната не е гранична, тоест те пристигат от други гранични държави. За съжаление, България се появява в тази обща картина. Знаем, че в хода на преговорите Австрия помага на България и на други гранични държави, настоявайки ЕК да се подпомогне с финансови средства и с технически средства. Интересът на Австрия съвпада с този на България за укрепване на границите”, допълни той.

„Влизането в зоната Шенген е на първо място достъп до информация и достъп до процедури, които се прилагат. Това е двуетапно, но входът в тази информационна система, и доверието, което получаваме сега, ще се реализира сега с отварянето на морските и въздушни граници.Ако няма изненади, следващият етап трябва да последва първия. И Австрия е влизала в две фази, подобно на тези сега, които се обсъждат за България”, каза още министър-председателят.

По отношение сухопътните граници той уточни: „Наблюдаваме, че между много държави в Европа има много засилен контрол. Австрия дава често пример с контрола по границата между нея и Германия. Не се предвижда облекчаване на сухопътните граници между България и Румъния. Обратното – Австрия иска прецизен контрол именно там, да се види, че филтърът работи добре, за да не преминават мигранти оттам.”

„Единственото, което Австрия е формулирала, е България да изпълнява задълженията от Дъблинския договор, няма допълнителни изисквания. Притеснението за Австрия е, че около 75% от бежанците, които се появяват в страната, не са регистрирани преди това. Не е обсъждано колко мигранти може да приемаме обратно. Обсъдено е да си спазваме задълженията да регистрираме мигрантите по надлежния ред, което изискване вече си имаме”, подчерта Денков.

Важно е 2024 г. да бъде годината, в която ще продължим да показваме резултати, и в сътрудничество с Австрия да преминем към следващата фаза, която да е вече и сухопътните граници, подчерта Мария Габриел. Продължаваме да работим много активно с партньорите ни в Австрия, Румъния, Европейската комисия, испанското председателство, както и с генералния секретариат и правната служба на Съвета по решение за пълноправно членство на България и Румъния в Шенген, каза още вицепремиерът. Габриел подчерта, че „говорим за деликатен преговорен процес, който все още не е завършил“.

Според министъра на вътрешните работи Калин Стоянов МВР е получило отлична оценка дори от тези, които ни възпрепятстват към пълноправното членство.

„Резултатът на Министерството на вътрешните работи е ясно фиксиран в доклада от последната мисия, която се извърши през ноември по проверката по линия на Шенген. Искам категорично да заявя, че ще продължим да правим това, което е необходимо. В синхрон с премиера и вицепремиера ще отстояваме своята позиция до вземането на крайното политическо решение“, каза още Стоянов.

Още вътрешнополитически новини – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук