Обявяването на независимостта
В петък около четири и половина след обяд регионалният парламент на КаталунИя гласува резолюция, според която се създава „каталунска република като независима и суверенна държава“. Това стана след таен вот, за който настояваха „Заедно за“ и КУП, под бурните овации на специално поканени за целта хора, повечето от които соберанистките кметове, които според данни на испанската преса, наброяват повече от седемстотин.
От 72 индепендисти, 70 гласуваха „за“, 10 от 11 депутати на партията „Каталуния може“ гласуваха с „не“ и имаше подадени две бели бюлетини. Партиите, които не подкрепиха този акт – Социалистическата партия на Каталуня, Народната партия и Сиудаданос – напуснаха залата преди гласуването. Декларацията практически е същата като онази от 10 октомври, която Пучдемон суспендира.
Въпреки неясното бъдеще беше оповестено, че е в процес на подготвяне „акредитивна документация за каталунската националност; документация за „регулирането на процеса за придобиване на каталунска националност“; за подписване на договор за „двойно гражданство с правителството на Испания“; за интегриране на държавните служители в новата администрация; за създаване на Банка на Каталуния с функциите на централна банка, която трябва да бди за стабилността на финансовата система; за изработване на предложение за поделяне на активите и пасивите между република Каталуня и кралство Испания, и други.
В петък вечер социалните мрежи буквално кипяха от съобщения за независимостта – възторжени от страна на каталунските индепендисти, и мрачни – от страна на повечето испанци, които така и не повярваха до края, че може да се стигне до тук. Доста от тях осъждат Рахой за пасивността на правителството и мудните му действия.
В събота след обяд се очаква масова демонстрация в подкрепа на независимостта в Барселона.
Отговорът на Рахой
В отговор правителството на Рахой уволни регионалния президент, вицепрезидент и правителство, разпусна парламента и насрочи избори за 21 декември. Уволнени са директорът на регионалната полиция, регионалния министър на вътрешните работи, както и служителите на всички посолства на Каталуния зад граница. В събота заран в Официалния държавния бюлетин (който съответства на нашия Държавен вестник) беше публикуван и декретът за сваляне от длъжност на Х. Траперо, най-висшия оперативен ръководител на автономната полиция, който стана кумир за каталунците заради справянето с терористичната група, организирала касапницита в Барселона и Алканар през миналия август. Въпреки допуснатите грешки, той се опита да покаже, че каталунските служби за сигурност са в състояние да гарантират сигурността на областта, вероятно с визия и поглед към бъдещата независимост.
Как на практика ще се осъществят въпросните уволнения, за сега никой не може да каже – особено пък ако има гражданско неподчинение или насилствен отпор. Не е ясно и как точно испанското правителство ще поеме контрола върху 33 000 служители на трите каталунски агенции за сигурност, ако те решат да окажат съпротива. Директорът на полицията, Пепе Солер, който също беше уволнен, отправи към служителите писмо, в което им благодари за честта да работят заедно, и изрази увереност те да осигуряват обществения ред и защита на правата на гражданите, независимо под чие ръководство. Дали това ще се случи, е въпрос, който все още няма отговор.
Какво ще се случи след обявяването на независимостта?
След звуците на фанфарите в Каталуня едва ли някой почива. Президентът напусна парламента и се отправи към сградата на правителството, където продължи да провежда консултации с регионалните министири и с така наречения генерален щаб на промяната. Вероятно там ще дочака и офицалното обявяване на своето уволнение и ще обмисли мерките, които ще предприеме в съпротива срещу него.
Членовете на регионалното правителство също останаха по местата си, с изключение на Санти Вила, който вчера подаде оставка. Те също проучват юридическите възможности да се противопоставят на свалянето си от длъжност. До този момент нито те, нито президента нямат обявена програма за събота, неделя и понеделник. Колкото до парламента, за следващата седмица е предвидено само едно негово заседание. Декретите за уволненията бяха публикувани в Официалния държавен бюлетин. Други специални известия за уволнените лица, до колкото се разбра от изявленията на правителството, не се предвиждат.
Добро или лошо е решението за избори на 21 декември?
Истината е, че решението на Рахой изненада както неговото собствено правителство, така и каталунските индепендисти. Първоначално той беше склонен да подкрепи идеята „избори в рамките на шест месеца“, но инфарктните събития от петъка, изглежда, промениха намеренията му. След два месеца каталунските соберанисти все още ще празнуват политическата си победа, а духът им бъде във възход и триумф. В същото време, обаче, Карлес Пучдемон и заместникът му Ориол Юнкерас ще бъдат уволнени от заеманите постове и вероятно обвинени за допуснати престъпления в бунт, което ще затрудни участието им в изборите – в случай, разбира се, че приемат тази дата.
Ще успокои ли всичко това духовете в Каталуния? Засега никой не се решава да прави прогнози. Какво ще стане, ако структурата на сегашния парламент, в който имат мнозинство индепендистите, се възпроизведе отново? Няма ли това само да налее вода в тяхната мелница? Ще бъдат ли приети тези избори от международната общност, която до този момент твърдо подкрепя правителството на Испания срещу отцепниците?
Ще последват ли след автономните избори в Каталуния общи парламентарни избори и какво ще бъде разпределението на местата в националния парламент? Един ден след обявяването на независимостта въпросите, както можеше да се очаква, са повече от отговорите.