Колективното управление на права вече ще може да се извършва и от независими дружества за управление на права, получили регистрация в Министерството на културата. Сега действащите организации за колективно управление на права и техните тарифи обаче ще се запазят.
Това ще стане възможно, ако депутатите приемат и на второ четене промените в Закона за авторското право.
Според новите правила ще има 6-месечен преходен период, в който регистрираните организации да приведат в съответствие със закона уставите си.
С промените се въвежда директива за колективното управление на авторското право, както и за лицензиране на правата върху произведенията за използване онлайн на музикални произведения на вътрешния пазар.
България не е въвела директивата до посочения краен срок – 10 април 2014 година, поради което е образувана и процедура срещу нашата страна.
Един от вносителите на промените, депутатът от „Обединени патриоти“ Христиан Митев коментира какво ще се промени.
„Дава се възможност на ползвателите на авторски права да искат промяна на тарифите, проблем, който беше доста сериозен и се видя в кризата с БНР и конфликта им с „Музикаутор“. Там очаквам да има дискусии между първо и второ четене по този въпрос”, каза още Митев.
Според Тодор Байчев от БСП основният проблем не е решен.
„Ако законопроектът бъде приет в настоящия си вид, ще се създаде недопустим от Конституцията на България законен монопол в частна полза на регистрираните към настоящия момент организации за колективно управление на права, тъй като само те ще могат да представляват авторите и да събират възнагражденията за тях”, каза Байчев.