Темата за въвеждането на еврото у нас предизвика скандал между парламентарните групи на „Възраждане“, ДПС и ПП- ДБ.

Лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов отново настоя за референдум:

„Нека дадем възможност гражданите да посочат дали България трябва да бърза на всяка цена да унищожи една от най-стабилните валути между другото в момента в света – българският лев, и една от най-старите съществуващи – със 144-годишна история, като ще търсим съдействие по тези въпроси както в Народното събрание, така и в Европейския парламент чрез нашите евродепутати и партниращите ни политически сили на европейско ниво, където на 16 юли „Възраждане“ ще внесе петиция за провеждане на референдум в България, и за която петиция вече сме осигурили, на този етап, подкрепата на 9 политически партии от всички европейски държави“.

Йордан Цонев от ДПС напомни, че преговорите се движат по график:

„Ние предварително знаехме, че юнският доклад ще бъде негативен по отношение на инфлацията, тъй като това е процес, който не може да бъде коригиран в рамките на няколко месеца или на половин година. През септември-октомври ще има „ъпдейтване“ на този доклад и тогава ние ще сме покрили критерия и лошата новина за вас е, че България ще получи решение за въвеждане на еврото догодина юни и ще го въведе на 1 януари 2026 г., както впрочем е правилното. И всички останали, които говорят за въвеждане на еврото по средата на годината, просто не разбират този процес“.

Мартин Димитров от ПП-ДБ обвини на свой ред „Възраждане“ в манипулация:

„Хърватия, когато въведе еврото, има най-високият растеж на доходите в Европейския съюз. Затова сте против Еврозоната, защото не искате този голям успех за България! В средата на 2025 година, от 1 юли, е напълно възможно, напълно реално, въвеждането на еврото в България. Другото са лъжи и инсинуации“.

Людмила Петкова: България е най-напредналата от всички шест разглеждани държави по пътя си за въвеждане на еврото

България е най-напредналата от всички шест разглеждани държави по пътя си за въвеждане на еврото и е постигнала значителен напредък в изпълнение на критериите за конвергенция, каза служебният вицепремиер и министър на финансите Людмила Петкова пред народните представители.

В момента парламентът изслушва Людмила Петкова относно изпълнението на приходната и разходната част на бюджета за 2024 г., в това число изпълнението на приходите и разходите по оперативните програми на Европейския съюз, както и напредъкът по преговорния процес за приемането на България в еврозоната.

По отношение на изпълнението на Маастрихтските критерии, според публикуваните вчера конвергентни доклади на Европейската комисия (ЕК) и Европейската централна банка (ЕЦБ), България е единствената държава, която покрива всички критерии, освен този за ценовата стабилност, посочи финансовият министър.

Очакванията са до края на годината и критерият за инфлацията да бъде изпълнен, като по този начин ще се преодолее и последното предизвикателство пред членството на България в еврозоната, каза Людмила Петкова. След изпълнението на този критерий, на критерия за ценова стабилност, страната ни ще поиска изготвянето на извънредни доклади от ЕК и ЕЦБ, на базата на които във възможно най-кратък срок да бъде взето решение от Съвета за членство на България в еврозоната, добави тя.

Петкова отбеляза, че в рамките на мандата служебното правителство е продължило интензивната работа по практическата подготовка на страната за членство в еврозоната, като част от постигнатия напредък е одобреният проект на закон за въвеждане на еврото от Министерския съвет на вчерашното му заседание. Тя посочи, че служебното правителство е продължило и изпълнението на актуализираната комуникационна стратегия за присъединяването към еврозоната.

Министърът на финансите представи пред депутатите основните параметри по консолидираната фискална програма към 31 май тази година и актуални данни за приходите от ДДС и акцизи към настоящия момент.

Втора точка от дневния ред предвижда в парламента да бъде изслушан служебният министър на енергетиката Владимир Малинов относно всички факти и обстоятелства, свързани с преговорите по продажбата на оборудването, предназначено за проекта АЕЦ „Белене“.

Още новини от деня – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук