Бюджет 2024
Снимка: БТА

С пълно единодушие от 207 гласа „за“ депутатите приеха на първо четене внесения от служебното правителство Закон за събиране на приходите и извършване на разходите през тази година до приемането на Закон за държавния бюджет.

От парламентарната трибуна служебният министър на финансите Людмила Петкова заяви, че основната цел е да се гарантира финансовата стабилност и нормалното функциониране на държавата.

По думите ѝ е предвидено приоритетно разходите да бъдат за пенсии, социални помощи, заплати, някои данъчни облекчения на деца, ваучерите за храна и намалената ставка на газьола за селското стопанство, а всички останали разходи да се правят според остатъка от събраните приходи.

Със законопроекта се определя редът за извършване на плащанията по бюджетите на общините, на държавното обществено осигуряване и на Здравната каса.

Асен Василев и Мартин Димитров От ПП-ДБ заявиха, че преди второ четене ще внесат предложения, с които да ограничат Министерския съвет.

Да се въведат ограничения Министерският съвет за какво може да харчи средства и до каква стойност, така че да се подсигурим, че всички тези политики ще бъдат продължени и ясно обезпечени от една страна, от друга страна, че МС не може да харчи средства по свое усмотрение за каквото си реши“, заяви Асен Василев.

На свой ред Мартин Димитров коментира: „Няма как да очаквате от нас да подписваме празни чекове. Такава политика не е добра за нито едно НС, така че ние ще предложим по отношение на допълнителните разходи да са обвързани с решение на Народното събрание“.

Министърът на финансите Людмила Петкова възрази срещу твърденията, че Министерският съвет би харчил капиталови разходи по своя преценка:

„До приемането на Бюджет 2025 има някои плащания, свързани с отбраната, които трябва да бъдат платени, защото държавата търпи лихви и неустойки – това не е безразборно харчене, който да предоставите на МС, а законова възможност в случай на необходимост да бъдат съответно разплатени някои капиталови разходи, за да няма съответно лихви и санкции“, заяви тя, цитирана от БНР.

Срокът за приемане на предложения за промени беше ограничен до 3 дни.

Приоритет в закона е гарантирането на социалните плащания, заплатите и пенсиите.

Според записаното в текстовете на закона, в случай че събраните приходи са недостатъчни за покриване на разходите, първо се плащат заплати и социални пенсии.

Преди приемане на закона Министерството на финансите е намалило плащанията към бюджетните разпоредители до минимум. За това първи сигнализираха общините.

От финансовото министерство предупредиха, че приетият закон не е желателно да бъде използван повече от три месеца, тъй като може да доведе до големи дефицити

Финансовото министерство призова час по-скоро да бъде приет бюджетът на държавата, защото удължителния закон, който депутатите приеха за първо четене, може да действа само три месеца.

По думите на Людмила Петкова липсата на бюджет може да доведе до голям дефицит. За проблеми с плащанията сигнализираха и от общините, които вече са се сблъскали с такива.

„През месец януари трябва да получим 30% от стойността на субсидиите за делегираните от държавата дейности – 693 млн. лв. Вчера ни бяха преведени 50% от тях“, коментира Силвия Георгиева, изп. директор на НСОБ.

Заради липсата на бюджет няма и решение как да бъде компенсиран бизнесът за високите цени на тока.

„Разчитаме на национална отговорност – това касае всеки гражданин. Не говорим само за небитовите потребители. Цената се пренася във всяка стока и услуга“, смята и Добри Митрев, председател на Българската стопанска камара.

Синдикатите също призоваха депутатите за повече отговорност.

По време на обсъждането депутатите отхърлиха запазването на нулева ставка за хляба

и брашното през тази година предложено от „БСП – Обединена левица“, както и идеята на ДПС ново начало за мораториум върху цената на тока.

„Основният проблем на ПВУ, свързан както с плащанията, така и с изпълнението на реформите и инвестициите, е сгрешената цялостна философия на плана. Още в началото в плана са заложени реформи, тежки реформи, които не могат да бъдат изпълнени“, изрази мнение финансовият министър.

Според Асен Василев бюджетът за 2025 година ще бъде приет в най-добрия случай на 1 август.

Законопроектът включва текст, според който, когато приходите за съответния период са недостатъчни да покрият разходите и трансферите, лимитите за плащания се намаляват съразмерно до размера на приходите.

Първостепенните разпоредители с бюджетни средства приоритизират плащанията си, като разходите за заплати и социални плащания са приоритет и се изплащат в пълен размер.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук