Кириакос Мицотакис
Кириакос Мицотакис/Снимка: БТА

Ако гласоподавателите донесоха на консервативната партия на премиера Кириакос Мицотакис Нова демокрация победа с 20 точки и най-добър резултат от 2007 г. насам, това беше, защото те му приписаха заслугата за насочването на Гърция към икономическа стабилност.

Три огромни спасителни програми на обща стойност 280 милиарда евро предотвратиха катастрофа по време на продължила десетилетие криза. Тя достигна своя връх през 2015 г., а Гърция излезе от драконовски режим на контрол върху разходите, наложен от международните ѝ кредитори миналото лято.

Човешката цена беше огромна

Безработицата достигна своя връх от 27,5% – и 58% за хората под 25 години. Икономиката на Гърция се сви с 25%. Икономистите сега са съгласни, че този спад удари страната толкова силно, колкото Голямата депресия от 30-те години на миналия век удари САЩ.

През петте години от 2008 г. до 2013 г. гърците са станали средно с 40% по-бедни, според данни на статистическата агенция на страната, анализирани от Ройтерс. До 2014 г. разполагаемият доход на домакинствата в Гърция е паднал под нивата от 2003 г.

С нарастващата безработица много домакинства започнаха да разчитат на пенсиите на по-възрастните членове на семейството за да оцелеят. Но заради многократни съкращения 45% от пенсионерите получаваха месечни плащания под прага на бедност от 665 евро до 2015 г.

През тази година един на всеки петима гърци беше оценен като изпитващ тежки материални лишения. Това е повече от два пъти в сравнение с 2008 г. А почти 4 милиона души, повече от една трета от населението, бяха оценени като „застрашени от бедност или социално изключване“.

Приблизително 800 000 гърци нямаха достъп до медицинско лечение, след като загубиха здравното си осигуряване поради безработица по време на кризата. Случаите на тежка депресия сред населението почти се утроиха. А според проучване в British Medical Journal процентът на самоубийствата се увеличил с 35%.

Гърция претърпя също и опустошително изтичане на мозъци. Населението е намаляло с 400 000 между 2010 г. и 2015 г. Проучване от 2013 г. установява, че повече от 120 000 професионалисти, сред които лекари, инженери и учени, са напуснали страната от 2010 г. насам.

Последващо проучване установи, че от всички, които са избягали от страната, около 90% имат висше образование, повече от 60% са с магистърска степен и 11% с докторска степен.

Лидерството на Мицотакис и пътят към възстановяване

През първия си четиригодишен мандат Мицотакис, 55-годишен бивш банкер, завършил Харвард, ръководи страната към неочаквано висок растеж, рязък спад на безработицата и поставя основите за възвръщане на инвестиционния кредитен рейтинг на Гърция, след години на дъното.

БВП на Гърция се върна до нивата, на които беше, когато за първи път изпадна в неплатежоспособност през 2010 г. Безработицата е намаляла с повече от половината от своя връх. Данъците са намалели, а пенсиите и минималната работна заплата са се повишили  за първи път от началото на кризата.

Консерваторите казват, че са наблюдавали най-голямата инфраструктурна програма в страната от 1975 г. насам, с повече от 2300 проекта в ход в цялата страна, включително магистрали, летища, пристанища и яхтени пристанища.

Нещата все още са далеч от съвършенството. Тежката рецесия и годините на спешни заеми оставиха Гърция с огромен държавен дълг, който достигна 400 милиарда евро през миналия декември. Той удари доходите на домакинствата толкова силно, че може да отнеме още едно десетилетие, за да се възстановят.

Парализиращите строги икономии – повишаването на данъците, контролът върху заплатите в публичния сектор, намаляването на пенсиите – оставиха мнозина изтощени и потънали в дългове, с ниски заплати и несигурни работните места. Миналата година почти половината от всички гръцки домакинства едва успяваха да се справят с месечните си доходи.

Но дори кризата в Европа да се отразява по-силно на Гърция, отколкото другаде, страната все още е далеч от състоянието в което се намираше преди едно десетилетие, когато отчаянието се превърна в бунтове по улиците. За това избирателите изглежда са благодарили на Мицотакис.

Текстът е публикуван в „Гардиън“. Преводът и заглавието са на ДЕБАТИ.БГ.

Още международни новини – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук