В Добрич, Детската театрална школа, водена от Татяна Христова, представя спектакълът “Съкровището”, който разказва история за приятелството. Малките актьори вече изиграха две представления през декември и занапред “Съкровището” ще бъде част от програмата на Драматичен театър “Йордан Йовков”, като ще може да бъде гледано и през 2025 година.
Според Татяна Христова, актер и ръководител на школата, интересът от училища и учители е много голям, защото представлението носи важно послание, представяно от деца за деца.
Тя сподели, че е основала театралната школа през октомври миналата година, като не е организирала кастинг, а е оставила отворени врати за всички желаещи. “Исках да тръгнем заедно от нулата, защото това бе моята мечта от много години. Спектакълът включва 14 деца, които извървяха дълъг път в създаването на своите роли,” каза Татяна.
През януари тази година тя започна да въвежда децата в основите на театралното изкуство, запознавайки ги с дисциплината, характера и отношенията.”
“В края на януари им представих пиесата “Съкровището”, която прочетох, и много бях предпочела именно нея. Тя ми беше подарена от професор Надежда Сейкова, под чиято опека завърших, и съм й обещала, че един ден ще я организирам с мои ученици,” сподели ръководителката на школата.
Според Татяна, пиесата е емоционална и показва как по-добре можем да се отнасяме помежду си. “Посланието е, че приятелството не трябва да бъде купувано или доказвано, а трябва да се изразява искрено и открито,” добави тя.
На въпрос дали хората днес търсят приятелства или се затварят, Татяна Христова изрази мнение, че животът ни прави по-затворени. “Трябва да помним, че сме взаимозависими и преходни. Нуждаем се един от друг, и да можем да протегнем ръка с любов,” каза тя.
Татяна Христова изрази благодарност към децата, останали в школата, описвайки ги като уникални, разнородни характери, и подчертавайки, че взаимно се учат и напредват.
Тя разкри, че вече има идеи за следващата постановка на Детската театрална школа и планира да чете нови пиеси през зимната ваканция, за да намери най-подходящия материал. “Важно е пиесите да имат послание, защото те играят за деца,” добави тя, желаейки школата да се развива и да има собствена идентичност.