В специално интервю за ДЕБАТИ.бг председателят на Движение „България на гражданите” Димитър Делчев разказа за новото политическо обединение, което се заформя в дясното политическо пространство. По негови думи още конкретни преговори не се водят, а е имало само общи разговори.
За членове на новото обединение се спрягат СДС, ДБГ, БЗНС и „Демократична България“ (Зелените, ДСБ и „Да, България“). Според Делчев целта на коалицията ще бъде не само явяването заедно на европейските избори, но и цялостни политики и политечка програма, които „да могат да печелят избори”.
Според лидера на ДБГ една от най-важните задачи е да се промени цялостно наложеният от Борисов и ГЕРБ, а преди това и от БСП, модел на управление, при който всичко е централизирано в София и големите градове, а парите се разпределят на „любимите кметове” и общини.
„ГЕРБ налагат няколко фирми в строителството, няколко фирми в енергетиката – броят се на пръстите на едната ми ръка – с цел те по-лесно да бъдат контролирани. Всичко малко, средно, микро отива под ножа. Това е тотално погрешен модел за държава, която трябва да се развива и трябва да посреща кризи. При този модел на управление, при който всичко се централизира в София в няколко фирми и след това се разпределя на няколко общини, то се вижда кои са, ГЕРБ така правят, хората няма да взимат по-високи заплати”, категоричен бе Делчев.
По негови думи част от данъците трябва да остават в общините, а не да се преразпределят централизирано. По този начин всеки кмет ще има стимул да търси инвестиции.
Младите хора според председателя на ДБГ ще остават в България ако бъдат въведени облекчения за малките и средни предприятия и ако се създаде адекватна политика за насърчаване на раждаемостта.
Дечев определи увеличаването на максимални осигурителен доход на 3000 лева от догодина, както е заложено в проектобюджета на правителството, като погрешен ход, който ще изгони работещите в ИТ сектора от България.
По отношение на междуособиците между партиите от десния сектор, които разговарят за обединение, Делчев заяви, че старите грешки не трябва да се повтарят. Той изрази надеждата, че с колегите си ще съумеят да говорят на общ език в името на благото на България.
Цялото интервю с Димитър Делчева очаквайте по-късно на страницата на ДЕБАТИ.бг.