Газпром, Булгаргаз

Докато в края на миналия месец Борисов беше в САЩ, в рамките на Общото събрание на ООН, официалният новарски поток у нас акцентираше върху високата оценка дадена от Съединените щати за приноса на страната ни в борбата срещу контрабандата на цигари. В социалните медии, голяма част от българите се пошегуваха с публикуваните снимки на Борисов и Доналд Тръмп, и претенциозните заглавия за историческа среща между двамата държавни глави.

Само че отвъд океана, солидни американски медии нападнаха България.

Издаваното във Вашингтон списание Diplomatic Сourier, излезе със солена статия със заглавие „България трябва най-сетне да ограничи проблема с корупцията“ .

Дописката е посветена на финасовите злоупотреби и старите зависимости у нас, както и на бягството на чуждия капитал.  Ето избрани цитати:

„През месеца, в който 200 000 българи внезапно загубиха задължителната си автомобилна застраховка, след като кипърското дружество Olimpic се срина, последва срив на Търговският регистър, в продължение на дни. После смъртоносна автомобилна катастрофа доведе до оставката на трима министри, на фона на призивите за нови избори. Изглеждаше сякаш премиерът Бойко Борисов не може да си позволи по-лоши новини. И все пак краят на август донесе още по-обезпокоителни обстоятелства, чиито последици са в състояние да затъмнят всички кризи, с които се занимава София: обемът на преките чуждестранни инвестиции в страната спада бързо.“

***

„Българският бизнес коментира, че сега влизат повече пари от преводи на българи, живеещи зад граница, отколкото от чуждестранни компании, които развиват дейност в страната. София не може да си позволи да рухнат преките чуждестранни инвестиции. Измина повече от десетилетие след присъединяването на България към Европейския съюз, но страната има най-ниският БВП на глава от населението в блока. Почти всеки четвърти българин живее в бедност, а изтичането на мозъци е довело до там, че населението се свива по-бързо от която и да е друга държава на планетата.“

„Напатилият се премиер Бойко Борисов държи с желязна ръка управлението през последното десетилетие, но ако не може да убеди чуждестранните фирми да се завърнат, той рискува да остави наследство от икономическа и политическа разруха. Разпадането на СССР засмука страната, препълнена от бивши съветски тайни агенти и криминални „дебели вратове“. Влизането на България в Европейския съюз трябваше да изкорени този проблем, но вместо това ситуацията се влоши.“

***

„… изглежда, че Борисов и неговият режим са основният проблем. Премиерът е обвиняван, че поддържа връзки със стария съветски елит и отказва да преследва корумпираните и престъпниците. Анализатори дори твърдят, че България на Борисов е „автокрация, в която публичните ресурси и институции се използват, за да обслужват личните интереси на управляващите“, а тези, които не се поддават на въпросната култура, са преследвани. При управлението на Бойко Борисов България е е с репутацията си като най-корумпираната страна в Европа и приблизително 22% от нейния БВП се губи всяка година.“

Освен със системата от „връзки, изградени от бившата комунистическа номенклатура, чрез която българското правителство предоставя благоприятни условия на определени компании в замяна на рушвети, чуждестранните компании трябва да се борят и с двустепенна система, която означава, че западните компании са изправени пред произволни и неоправдани пречки„.

***

„Дори България да осигури на своите чуждестранни инвеститори равни условия, много от тях ще бъдат разтревожени от извънредно ненадеждната съдебна система на страната, затрупана от многобройни проблеми като прекомерната централизация на прокуратурата и безотчетност на съдебната система, която позволява на магистратите да се присъединят към корупционните механизми, без да се страхуват от санкции.“

Статията, освен това обстойно се спира на зависимостите от Русия особено в енергийната сфера и флиртът на София с Москва:

„България, която преди беше смятана за „енергиен център на Балканите“, сега се бори да поддържа добри отношения с инвеститорите в енергийния сектор. Когато София отвори пазара си за западния капитал и приватизира електроразпределителните дружества, наблюдателите считаха, че има готовност за намаляване на руското влияние в енергийния сектор. Две десетилетия по-късно енергийният сектор в България подкрепя силно Русия, като същевременно затруднява работата на западните инвеститори.  Наложи се и трите електроразпределителни дружества да започнат арбитражни производства срещу България. А управлеващите настояват да се прекратят енергийните сделки с чуждестранните компании AES и ContourGlobal, които генерират около една пета от електричеството в България, като същевременно се опитват да съживят спорната АЕЦ „Белене“, която използва руската технология.

 

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук