Българска банка за развитие

Един от директорите в Българската банка за развитие (ББР) е взимал 31 000 лева заплата месечно, т.е. около 370 000 лева годишно. Това казва движение БОЕЦ, като на базата на отговори по Закона за достъп до информация (ЗДОИ), от там са разбрали, че човекът, за когото става въпрос, е Живко Тодоров. Той влезе в ББР в самия край на управлението на Бойко Борисов.

Припомняме, че по закон заплатата на президента, които са избрани от народа чрез легитимно проведени избори е около 9500 лв, а на премиера – около 7300. Изглежда нелогично държавни чиновници да получават в пъти по-големи заплати тях.

Към началото на 2022 г. ББР има трима изпълнителни директори, чиито месечни възнаграждения през 2021 г. са били съответно 15 847, 15 941 и 30 999 лева. През декември от банката се похвалиха, че възнагражденията на членовете на директорския съвет са намалели значително до средно 16 625 лв. месечно (при 47 000 на човек през август 2020 и близо 26 000 лева през септември).

ББР отказала да разкрие кой е директорът й със заплата 31 000 лв. Но от БОЕЦ са установили, че ценният кадър с рекордното възнаграждение е Живко Тодоров.

„Живко Тодоров – човекът с една от най-високите заплати за държавен пост у нас, е назначен в ББР по времето на Бойко Борисов. От 2014 до март 2020 г. е бил главен финансов директор и член на Управителния съвет на ПИБ, посочват от БОЕЦ.

ББР влезе във фокуса на внимание при първото служебно правителство, което Стефан Янев водеше. Банката се прослави с това, че 90% от кредитния й портфейл (2 млрд. лева) е бил раздаден на 20-ина близки до властта фирми. Тогава, като министър на икономиката, сегашният премиер Кирил Петков се зае с банката – защото дава кредити на едри фирми, близки до управлението на Бойко Борисов, а не кредитира основно малък и среден бизнес. След намесата беше сложен и таван на кредитите – до 5 млн. лева, така че парите да стигат до повече и до по-малки фирми.

От БОЕЦ обаче опитали да разберат какво се случва след промените. „Помним, че през овладените от мафията БНБ, ДАНС, прокуратура, Комисия за финансов надзор беше фалирана КТБ. Виждали сме и знаем, че мафията може да използва тези институции в свой интерес и срещу българското общество. Поискахме информация за размера на заплатите на настоящето ръководство“, посочват от БОЕЦ. И се заканват да сезират отговорните институции, като поставят отново на дневен ред въпроса с гаранциите по големи кредити, отпуснати от ББР.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук