Наталия Киселова
Снимка: БНТ

Никога не съм бягала от отговорност. Това е разговор, когато са се изчерпали другите възможности, а все още не сме в такава дилема. Но никога не съм бягала от отговорност.

Това каза депутатът от „БСП – Обединена левица“ и кандидат за председател на парламента доц. Наталия Киселова в предаването „Денят започва с Георги Любенов“ по БНТ в отговор на въпрос на водещия дали ще приеме да бъде министър-председател по сегашните правила на Конституцията.

В петък се проведе осми опит за избор на председател на парламента, като кандидатите за поста бяха трима. „Възраждане“ отново номинираха Петър Петров, „Има такъв народ“ издигнаха Силви Кирилов, „БСП-Обединена левица“ – Наталия Киселова.

На първия тур Наталия Киселова получи 87 гласа „за“, 60 „против“ и 90 „въздържал се“. Подкрепиха я депутати от ГЕРБ-СДС и от „БСП-Обединена левица“.

На този фон инициативата „Правосъдие за всеки“ призова в декларация представените в парламента политически сили да надмогнат тяснопартийните си интереси и да изберат председател на Народното събрание, тъй като политическата криза е напът да прерастен в конституционна. Това е посочено в документа, изпратен до медиите. В него се посочва, че призивът се отнася до формациите без тази на Делян Пеевски.

В момента е най-важно Конституционният съд да се произнесе по законосъобразността на вота от 27 октомври, защото нови избори не трябва да бъдат правени по настоящите правила, коментира пред националната телевизия доц. Киселова.

„Вече се носят слухове, че някои кметове вече са оправили чувалите преди експертите да стигнат до тях. По тези правила избори не бива да бъдат правени. Изборите в момента не просто чукат на вратата, а вече са влезли в стаята. Нашето усилие е да има забавяне на спешното насрочване на нови избори. Това, според нас, е целта на част от парламентарните групи“, обясни Киселова.

Народното събрание може да остане блокирано и след избора на председател, ако заместник-председателите бъдат гласувани поотделно, каза още Киселова.

„Искам да се извиня на всички български граждани, че в момента сме в такава ситуация. БСП и коалицията искаме да има предвидимост какво ще се случи, след като бъде избран председател. Втората по численост коалиция ПП-ДБ предлага да бъде гласуван поотделно всеки един кандидат за зам.-председател. Това е част от кордона (около Пеевски – б.р.) В началото имаше категоричност това да влезе в правилника на Народното събрание, което за мен е на ръба на Конституцията“, обясни тя.

Затова БСП са предложили всеки да отстъпи назад и формациите да разговарят за тези технически въпроси. Според доц. Киселова трябва да се направи надпартийно усилие, за да се свършат няколко неща:

„Бюджет, разговор за имунитета на един народен представител, а може да бъдат поискани още. Дали да има конституиране на Антикорупционната комисия, как да бъдат спрени процедурите по избор на главен прокурор и председател на ВАС“.

По думите ѝ без ГЕРБ няма как да се събере мнозинство по тези въпроси.

По-рано днес стана ясно, че ДСБ издига кандидатурата на Атанас Атанасов за председател на парламента.

Решението е взето от Националното ръководство на партията и ще бъде предложено за обсъждане на коалиционните партньори в ПП-ДБ.

От ПП-ДБ първоначално номинираха за поста бившия министър на регионалното развитие Андрей Цеков.

След това се отказаха от неговата кандидатура и се разделиха при гласуванията за председател на парламента – ПП подкрепяше най-възрастния сред народните представители Силви Кирилов, а от ДБ се противопоставиха.

А днес лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов вече говори за предсрочни избори. Той дори посочи точната бройка депутати, към която ще се стремят ГЕРБ – 77-78, след което ще бъдат търсени съюзници.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук