Чобанов
На снимката: Тодор Чобанов

Археологията и музейното дело у нас страдат от хронично недофинансиране, като отделяните средства за планови археологически проучвания е нищожно малко – по-малко от половин процент от всички средства за култура през 2024.

Това коментира в интервю за ДЕБАТИ.БГ историкът доц. Тодор Чобанов.

„При това бюджетни неуредици поставиха археологията в категория „строителство“, което допълнително затрудни отпускането на средствата и планираното за тази година не можа да се осъществи. Искрено се надявам поетите наскоро от най-голямата партия у нас сериозни ангажименти за увеличаване на средствата да бъдат изпълнени, защото не може и не бива да се разчита на частните инвестиции, за да има колегията работа по обектите“, каза той.

Историкът обясни, че има музеите са важна част от туризма и икономиката на страната.

„Музеите са част от нашата национална система на паметта и трябва регулярно да получават нужните средства за нови експозиции, изложби, нови сгради, гилдията трябва да излезе от бюджетната дупка, в която се намира“, каза Тодор Чобанов.

Той даде пример с музея в Истанбул, който е на високо технологично ниво, „а при нас се чудим дали ще има нормални витрини за изложбената дейност“.

„Без музеите и музейните работници постиженията на археологията няма да могат да реализират своя потенциал“, категоричен е Чобанов.

Кои са археологическите събития на изминалата година и обединяващ национален идеал – четете в цялото интервю ТУК.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук