Долар

Щатският долар се намира под доста силен натиск от продажби за втора поредна сесия на търговия след края на коледните празници, понижавайки се към едномесечни дъна в резултат на изненадващо рязко намаляване на доходността на американските държавни облигации.

В сряда доходността на 10-годишните дългови книжа на САЩ намаля с 5,4 базисни пункта към 2,412%, отбелязвайки най-солиден дневен спад от началото на септември и след като седмица по-рано тяхната доходност достигна едномесечен връх около 2,504% в резултат на одобрения от Конгреса на САЩ ключов данъчен законопроект.

Доходността на дългосрочните 30-годшни книжа се понижи с 6,7 пункта до 2,746% (най-здрава еднодневен спад от 1-ви декември насам), а на краткосрочните двегодишни облигации – с 0,4 пункта към 1,899%, отстъпвайки далеч от най-високите нива от септември 2008-а година, достигнати за кратко преди коледните празници. Този доста драматичен спад на доходността на американските облигации сякаш даде мотив на все още малкото участници на финансовите пазари да продават долари при доста тънка и неликвидна търговия между коледните и новогодишните празници. Индексът на зелените пари спрямо останалите шест основни валути се понижава през днешната търговия с 0,4% към 92,64 пункта, достигайки най-ниско ниво от 26-и септември насам. По този начин доларовият индекс е на път да загуби 9% от стойността си в рамките на изминаващата година, отбелязвайки най-солиден спад от 2003-а година насам, пише БНР.

Графика на индекса на долара за 2017 година

Някои валутни анализатори отдават това понижение на липсата на обичайното за края на всяка година търсене на долари от страна на банки и други големи институции с цел регулиране на деноминираните в долари пасиви и активи в техните финансови баланси. Според тях, тази необходимост от покупки на долари е намаляла съществено, тъй като компаниите и другите институции са осигурили необходимата им доларова ликвидност по-рано през декември (преди коледната ваканция).

Известно негативно влияние върху зелените пари оказват и оповестени в сряда по-слаби данни за потребителското доверие в САЩ през декември, които показаха рязко отстъпление на икономическите нагласи на американците от 17-годишният връх, достигнат месец по-рано въпреки, че републиканските законодатели успяха да гласуват най-мащабната от три десетилетия насам реформа за намаляване на данъците. Еврото поскъпва по време на днешната търговия с 0,4% към 4-седмичен връх от 1,1946 долара с поглед към неговия важен бивш връх около 1,1961 долара от 27-и ноември. По този начин единната европейска валута е на път да поскъпне с близо 13% спрямо долара в рамките на отминаващата година (нейно най-добро представяне от 2003-а година насам) на фона на солидното икономическо възстановяване на еврозоната и сигналите от ЕЦБ за постепенното ѝ оттегляне от провежданата агресивна стимулираща политика (програмата „количествени улеснения”) през 2018г.

Британската лира също продължава да поскъпва спрямо зелените пари, нараствайки с 0,39% към двуседмичен връх около 1,3456 долара. Щатската валута се понижава с 0,42% към 10-дневно дъно от 112,66 японски йени и с 0,5% към триседмично дъно от 0,9791 швейцарски франка. Доброто поскъпване на петрола през настоящата седмица към две и половина годишни върхове и рязкото нарастване на цената на фючърсите на медта към 4-годишен връх пък продължават да оказват подкрепа за валутите на страните – износителки на суровини. Австралийският и новозеландският долар поскъпват към двумесечен връх съответно от 0,7808 и от 0,708 щатски долари, като в същото време зелените пари се понижава към двумесечно дъно от 1,2604 канадски долара.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук