Вие сте виртуоз в сключването на сделки. Можете ли да се договорите с китайския президент Си Дзинпин, когато се срещнете на 6 април?
Аз много уважавам Дзинпин, както и Китай. Въобще няма да се изненадам, ако направиш нещо много драматично или добро за двете държава, и се надявам това да се случи.
Ще говорите ли за Северна Корея?
Да, ще говорим и за това. Китай има огромно влияние върху тази държава. Затова те трябва да решат дали да ни помогнат да се справим с това, или не. Ако се съгласят, това ще е много добре дори за Китай, а ако не – няма да е добре за никого.
Имат ли стимул?
Мисля, че търговията е достатъчен стимул. Всичко опира до стокообмена.
Има ли възможност да прекратите търговските отношения с Китай?
Да. Бихме могли да им кажем, че няма как да поддържаме търговията, при сегашните нечестни за нас условия. Сделката в момента е много несправедлива.
Смятате ли да изравните тарифите?
Още не искам да говоря за тарифи, може би следващия път, когато се срещнем. Когато говорим за операции с валути и прочее, те са шампиони. Докато ние още не знаем какво се случва в тази област – нито администрацията на Обама, нито тези преди тях. Но аз разбирам от тези неща.
Колко амбициозен ще бъдете спрямо Китай? Можем ли да видим голяма сделка, която разрешава проблемите със Северна Корея, американските войски от Корейския полуостров да се изтеглят и обстановката там коренно да се промени?
Китай няма да разреши корейския въпрос, ние ще го направим.
Мислите ли, че това може да стане без помощта на Китай?
Абсолютно.
С кой въпрос ще започнете на предстоящата среща – с Корея или с търговското споразумение?
Няма да ви кажа. Това не Съединените щати от миналото, когато всичко се казваше предварително, като например: „Нападаме Близкия изток” или „Ще нападнем Мосул след 4 месеца”. Няма смисъл от излишни приказки.
Господин президент, вашият начин на изразяване значително се различава от този на предшествениците ви.
Надявам се.
Гордеете ли се с това?
Езикът, който те са използвали, не им е помогнал особено. Вижте докъде ни докараха. Имаме 800 млрд. долара търговски дефицит. Ситуацията в Близкия изток е пълна каша. Не трябваше да се намесваме там. Аз винаги съм бил против войната там и мисля, че най-накрая стана ясно, че опитите на някои да кажат, че греша няма да се увенчаят с успех.
Светът не може да разбере дали това, което правите е брилянтно или вие искате фундаментално да промените следвоенния ред.
Проблемите, с които светът се сблъсква днес, са много сериозни. Това не са просто приказки. САЩ говори твърде много и виждате докъде стигнахме – до никъде.
Просто хората поглеждат думите и се ужасяват. Мислят си, че този президент, коренно различен от предходните, не разбира смисъла на споразуменията и съюзите. Алиансите не винаги са работили в наша полза, но аз вярвам в тях.
Вярвам във връзките и в партньорството. Но споразуменията не винаги са били добри за нас, нали?
Ще успеете ли да се споразумеете за данъчната реформа тази година и какви биха били условията й?
Не искам да конкретизирам кога ще се случи, но данъчната ни реформа е много масивна и силна. В момента обаче вниманието ми е насочено към здравеопазването и това, че не гласувахме за отмяна на т.нар. „Обамакеър”.
Изненадах се от това.
Идеята да не се гласува беше моя.
Не искахте да изгубите?
Да, не обичам да губя. Това обаче не беше окончателният ден. И в момента се водят преговори. Затова нямаше смисъл да гласуваме тогава. Аз обещах на хората добро здравеопазване и ще го изпълня. Може да бъде допълнение към предишния закон или не, но в момента се водят преговори.
Харесва ли ви новият ви пост?
Даже много. Свършихме много неща. „Форд” току що обяви, че подготвят три големи инвестиционни плана, с които ще се разкрият хиляди работни места. Те щяха да строят в Мексико, ако си спомняте, а сега ще го направят в Мичиган и Охайо.
Когато говоря с директори на фирми, мненията за вас са много противоречиви. Едните казват: „Да, той е страхотен. Вдъхна ни много увереност”. Другите обаче се притесняват дали няма да пуснете някои статус за тях в „Туитър” и да сринете акциите им.
Без „Туитър” нямаше да бъда тук. Имам над 100 млн. последователи в социалните мрежи „Туитър”, „Фейсбук” и „Инстаграм”.
Съжалявате ли за някои от постовете си в социалните мрежи?
Не съжалявам за нищо, защото вече няма какво да се направи. Аз дори прогнозирах Брекзит.
Мислите ли, че други държави ще последват примера на британците?
Мисля, че Брекзит е добро решение за Великобритания. Когато се случи, си помислих, че и другите държави трябва да ги последва. Европейският съюз обаче се обедини и започна да координира действията си. Мисля, че решението на британския народ ще повлияе добре и на Обединеното кралство и на ЕС.
Значи това е антидот, а не вирус?
Много е интересно. Ако ме бяхте попитали същото нещо, ден след като спечелих изборите, щях да ви кажа, че Съюзът се разпада. Но те свършиха много добра работа след това. Съвсем скоро ще се срещна с тях. Срещата с канцлера на Германия Ангела Меркел беше много ползотворна, харесах я. Тя потвърди моето мнение.
Тоест, ЕС се запази?
Мисля, че да. Според мен, след Брекзит се справиха много добре.
Какво точно имате предвид?
Изглежда така сякаш там вече има различен дух, различно настроение, който липсваше преди референдума във Великобритания. Повтарям – това решение е много добро за Лондон и за ЕС.
Френският кандидат Марин Льо Пен поддържаше вашата теза за разпад на ЕС. Мислите ли, че това ще й донесе победата на президентските избори?
Не знам какво ще се случи. Смятам, че някакви външни фактори повлияха на французите и промениха светогледа им. Но Марин Льо Пен никога не съм я виждал и ако спечели, ще е много интересно.