Американският президент Доналд Тръмп обяви, че изтегля Съединените щати от Парижкото споразумение за борба с климатичните промени.

Аргументът му – искал да защити работните места в САЩ.

Според Тръмп споразумението наказва страната и я поставя в неизгодно положение.

„Това споразумение означава мащабно преразпределение на американското богатство към други страни. При икономически растеж от 1% годишно, възобновяемата енергия ще задоволи вътрешните ни потребности. Но за 3-4-процентен растеж, какъвто очаквам, ние ще се нуждаем от всички видове източници на енергия”, обясни Тръмп.

Американският държавен глава каза още, че би започнал преговори за повторно присъединяване към Парижкото споразумение или за нов договор, чийто условия да бъдат „по-справедливи към САЩ”.

Съединените щати е вторият най-голям източник на въглеродни емисии след Китай.

По-рано китайският премиер Ли Къцян обяви, че страната му ще се придържа към ангажиментите си по Парижкото споразумение.

Решението постави САЩ наравно със Сирия и Никарагуа, които са единствените две държави извън климатичното споразумение.

След изявлението на Тръмп последваха светкавични реакции в света.

Европейският съюз изрази дълбокото си съжаление от решението на САЩ

„Днес е тъжен ден за световната общност, доколкото ключов партньор се отклони от борбата срещу изменението на климата. ЕС изразява дълбокото си съжаление от едностранното решение на администрацията на президента Доналд Тръмп за оттеглянето на САЩ от Споразумението”, съобщи еврокомисарят по климатичните промени и енергетиката Мигел Ариас Каниете.

Той съобщи още, че споразумението от Париж ще продължи да действа.

„Светът може да продължи да разчита на Европа за глобалното лидерство в борбата с изменението на климата. Европа ще води амбициозна политика в областта на за климата и ще продължи да подкрепя бедните и уязвими групи от населението”, отбеляза той.

Кметът на Париж Ан Хидалго изрази несъгласието с решението на американския президент по много особен начин. Тя нареди сградата на кметството във френската столица да бъде осветена в зелено.

на снимката: сградата на кметството във френската столица беше осветена в зелено в знак на протест срещу решението на Доналд Тръмп
на снимката: сградата на кметството във френската столица беше осветена в зелено в знак на протест срещу решението на Доналд Тръмп

По-рано президентът на Франция Еманюел Макрон изрази в личен разговор с американския президент разочарованието си от решението на Доналд Тръмп да започне процедура по излизането на САЩ от споразумението.

Премиерът на Великобритания Тереза Мей, също в телефонен разговор с американския държавен глава, изрази разочарованието си от решението му.

Парижкото споразумение бе прието на 12 декември 2015 година след конференция във френската столица.

195 държави се разбраха да не допуснат повишаване на средната температура на планетата към 2100 година над 2 градуса по Целзий в сравнение с доиндустриалната епоха. Според учените по-голямо увеличение на температурата, предизвикано от изхвърляне в атмосферата на парникови газове в резултат на изгаряне на изкопаеми горива, може да доведе до необратими последици за екологичното състояние на Земята.

 

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук