Президентът на САЩ Доналд Тръмп е „абсолютно ангажиран” с член 5 от договора на НАТО. Това е негово първо уверение, което той дава в официално изявление, съобщиха информационните агенции.
„Съединените щати сме ангажирани с чл. 5. Разбира се ние сме там, за да защитаваме. Това е и една от причините, заради които искам хората да се погрижат да имаме много могъща сила, като плащаме толкова, колкото е необходимо, за да имаме тази сила”, заяви Тръмп на пресконференция в Белия дом с румънския президент Клаус Йоханис.
Той отново призова членовете на Алианса да увеличат разходите си за отбрана.
Тръмп благодари на Румъния за намерението й да повиши тези разходи до над 2 процента от БВП и прикани и другите държави от съюза да последват този пример.
По време на заседанието на 28-те държави членки на НАТО в Брюксел той не потвърди ангажимента на страната си към колективната отбрана на членовете на НАТО.
По време на кампанията си за Белия дом Тръмп няколко пъти постави под въпрос смисъла от съществуването на НАТО в сегашния му вид, нарече организацията „отживелица“, настоя тя да се занимава преди всичко с борба с тероризма и предупреди, че САЩ ще защитават само онези свои съюзници, които си плащат достатъчно за отбраната. Той обаче коренно промени позицията и до вчера не беше заявявал публично, че застава зад Член 5.
Какво пише в чл. 5 на НАТО:
„Страните по Договора се договарят, че въоръжено нападение, предприето срещу една или повече от тях, в Европа или в Северна Америка, ще се разглежда като нападение срещу всички тях, вследствие на което те се договарят, че в случай на такова въоръжено нападение всяка от тях, упражнявайки правото си на индивидуална или колективна самоотбрана, признато в член 51 от Устава на Организацията на обединените нации, ще окаже помощ на нападнатата страна или страни по Договора, като незабавно предприеме, индивидуално и съгласувано с останалите страни по Договора, такива действия, каквито смята за необходими, включително употребата на въоръжена сила, за възстановяване и поддържане на сигурността в Северноатлантическата зона.
Всяко такова въоръжено нападение и предприетите като следствие от него мерки ще бъдат незабавно доведени до знанието на Съвета за сигурност. Осъществяването на такива мерки ще бъде прекратено, след като Съветът за сигурност предприеме необходимите стъпки за възстановяване и поддържане на международния мир и сигурност.“