Доналд Тръмп оттегля САЩ от Парижкото споразумение за на изменението на климата, съобщават официални източници, цитирани от Би Би СИ. Доналд Тръмп все още не е дал коментар по темата. Информационният портал „Аксиос“ посочва, че процедурата по оттеглянето от договора в момента се разработва от малка правителствена група, в която влиза и ръководителят на американската Агенция за защита на околната среда (АЗОС) Скот Прюит. Тяхната задача е да решат дали Вашингтон да инициира пълно официално оттегляне – което може да отнеме до три години, или директно да излезе от Договора на ООН за климатичните промени, на който се основава Парижкото споразумение.

Напускането на втория по големина източник на парникови газове от международното споразумение за тяхното намаляване ще бъде голям удар, пише „Индипендънт”. Оттеглянето би изпратило агресивен сигнал до останалата част на света, че САЩ не поставят като свой приоритет борбата с климатичните промени и по този начин заплашват да навредят на цялото споразумение.

В същото време подобно решение от страна на Тръмп ще постави САЩ наравно със Сирия и Никарагуа, които са единствените две държави извън Парижкото споразумение.

Решението да се оттегли от споразумението климат е бил повлиян от писмо от 22 американски републикански сенатори, включително лидера на мнозинството в Мич Макконъл, съобщава Аксиос.

Припомняме, че Тръмп, много пъти е наричал лобалното затопляне е „измислица”. Американският лидер отказа да одобри споразумение по време на срещата на върха на Г-7 в събота, като заяви, че е необходимо повече време, за да вземе категорично решение.

Документът, одобрен на близо 200 държави в Париж през 2015г., има за цел да ограничи глобалното затопляне и вредните емисии. Споразумението, прието на конференция в Париж през декември миналата година, има за цел да ограничи повишаването на средната температура на Земята с доста под 2 градуса по Целзий в сравнение с прединдустриалната епоха. Предвидено бе то да влезе в сила, след като бъде ратифицирано от 55 държави, на които се пада дял от 55 процента от световните емисии на парникови газове ­ условие, което бе изпълнено.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук