Председателят на Европейския съвет Доналд Туск отправи сериозно послание към американския президент Доналд Тръмп в навечерието на срещата на високо равнище на НАТО в Брюксел, като му каза да преценява правилно кои са му съюзниците.
Тръмп засили критиките си към европейските разходи за отбрана през последните дни, подчертавайки колко държави-членки на ЕС не успяват да постигнат договорените цели за инвестиции, което породи опасения, че срещата на върха на НАТО би могла да доведе до още една шумна разправия в трансатлантическия алианс.
„Готов да тръгна към Европа. Първата среща – НАТО. САЩ изразходват много пъти повече от всяка друга страна, за да ги защитят. Това не е справедливо за американските данъкоплатци. На всичкото отгоре губим 151 млрд. долара в търговията с Европейския съюз – написа Тръмп в „Туитър“.
„Страните от НАТО трябва да плащат ПОВЕЧЕ, Съединените щати трябва да плащат по-малко. Много несправедливо!“, гласи още едно съобщение на американския президент.
Говорейки на церемонията по подписването на ново споразумение за сътрудничество между ЕС и НАТО, Туск се възползва от възможността да изпрати лично послание до Тръмп, който трябва да пристигне в белгийската столица по-късно във вторник.
„Бих искал да се обърна директно към президента Тръмп, който от доста време критикува Европа почти всеки ден – каза бившият полски премиер – САЩ нямат и няма да имат по-добър съюзник от ЕС. Харчим за отбрана много повече от Русия и колкото Китай. Мила Америка, оценявай своите съюзници, в края на краищата нямате толкова много.“
Туск завърши с напомнянето, че европейските войски са се биели и са губили живота си заедно с американците в Афганистан след атентатите от 11 септември 2001 г. срещу Съединените щати.
„Моля, не забравяйте това утре, когато се срещнем на срещата на върха на НАТО, но преди всичко, когато се срещнете с президента (Владимир Путин) в Хелзинки. Винаги си заслужава да знаете кой е вашият стратегически приятел и кой е вашият стратегически проблем“, каза той.
Тръмп ще се срещне с руския лидер във финландската столица на 16 юли. Той продължава да не дава ясни сигнали за намеренията си в преговорите с Русия и анализаторите се питат до каква степен американския държавен ръководител е способен да направи с Путин договорености, които не са предварително съгласувани със съюзниците от НАТО.