ДОПЪЛНЕНА
                                                                                                Министърът на туризма очаква България да има добър летен сезон

Министърът на туризма Мирослав Боршош сподели пред медиите надеждите си, че летният туристически сезон ще бъде успешен. Към момента данните за предварителните резервации и записвания са обещаващи, обяви той. Въпреки това, министърът подчерта, че основният въпрос е свързан с възможността за удължаване на летния сезон.

Надеждите ни за предстоящия летен сезон са положителни, но ни предстои важен диалог за определенията на летния сезон и как той трябва да бъде формулиран, каза министърът след днешното заседание на Националния съвет по туризъм.

Боршош напомни за последните дискусии във Варна и Бургас относно готовността на регионите за посрещане на туристите и сподели убеждение, че изпълнителната власт е готова да гарантира сигурността и контрола по време на туристическия сезон, свързан с Черноморието. Според него, колегите от туристическия бранш също са добре подготвени.

Отговаряйки на въпрос, Боршош посочи, че над 50% от работната сила в летните курорти е на разположение, докато останалата част се запълва с кадри от трети страни. Въпреки това, той подчерта, че това все още не е достатъчно. Министърът отбеляза, че бързината на издаване на работни визи продължава да бъде проблем. Той напомни, че за текущата година Министерството на външните работи е осигурило допълнителни средства за служители в консулските служби. Друг важен аспект е свързан с дигитализацията и електронните визи – министърът съобщи, че Министерството на електронното управление работи по тези въпроси, с надежда скоро да има напредък. Според него административният капацитет трябва да се увеличи, тъй като той оказва влияние както на туристическите, така и на работните визи.

Министърът изрази надежда, че повече българи ще останат и ще се занимават с туризма. Според него, младежите са достатъчно на брой, но тяхната мотивация да продължат работа в сектора е намалена заради сезонната работа и ниските заплати. Боршош подчерта, че голям ресурс за кадри може да бъде намерен и в дуалното обучение. Той отбеляза, че в страната има около 14 университета, предлагащи различни специализации в туризма, но само около 30% от завършилите се прилагат реално в сектора, което е проблем не само за България, а и на ниво Европа.

По време на днешното заседание на Националния съвет по туризъм бе постигнато съгласие относно необходимостта от промени в Закона за туризма. Промените ще обхванат няколко аспекта – максимална защита на потребителите на туристически услуги, увеличаване на контролните функции на Министерството на туризма и създаване на инспекторат, който да извършва контрола, както и регламентиране на националните курорти и техните критерии. Предвижда се преразглеждане на наредбите относно управлението на туристическата дейност.

На заседанието бяха обсъдени и отношенията между законодателната, изпълнителната и местната власти в контекста на развитието на туризма в регионите. Дискутирани бяха също темите относно работната сила и визовия режим.

Министърът обяви, че Националният съвет по туризъм ще се събира по-често, като акцентът ще бъде поставен върху конкретни важни теми. Следващото заседание вероятно ще бъде посветено на законодателните инициативи, след това ще обсъдим видовете туризъм, тяхното състояние и развитие, както и рекламата и имиджа на България като туристическа дестинация, добави Боршош.

Министърът представи окончателните данни за 2024 г. в сектора на туризма, подчертавайки, че вътрешният туризъм е „освежен“ и броят на българските туристи значително се е увеличил в сравнение с 2019 г., достигайки около 5,2 милиона регистраций при малко над 4 милиона преди четири години. Що се отнася до чуждестранните туристи, резултатите все още не успяват да достигнат нивата отпреди пандемията, с близо 3,77 милиона гости в сравнение с 4 милиона през 2019 г.

По отделни пазари се наблюдава ръст от Румъния, докато пазарите на Обединеното кралство и Германия все още не са успели да се възстановят до нивата преди COVID-19. Има положителна тенденция на пазара в Полша, докато Турция демонстрира растеж. Боршош изрази надежда, че когато геополитическата обстановка се нормализира, ще възстановим и пазара в Израел. Отбеляза се спад в интереса от Франция и Република Северна Македония.

Източник БТА
За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук