ДОПЪЛНЕНА
                                                                                                Програмата за компенсации срещу високите цени на тока за небитовите клиенти ще се предложи да бъде удължена, каза министър Малинов

Предложението за удължаване на компенсационната програма за небитовите клиенти с 180 лева за мегаватчас е на дневен ред и периодът на продължението ще бъде три месеца. Това удължаване отговаря на времевия обхват на т.нар. „удължителен закон за бюджета“, който също ще важи в този период. Това обясни служебният министър на енергетиката Владимир Малинов по време на пресконференция след разговори с представители на работодателските асоциации.

БТА напомня, че тези компенсации за бизнес сектора, заради високите цени на електричеството, бяха введени през 2021 г. с цел защита на небитовите потребители. През 2022 г. те за първи път бяха определени на месечна база, с „таван“, над който държавата поемаше разходите чрез Фонд „Сигурност на електроенергийната система“. Прагът започна от 250 лв. на мегаватчас (МВтч), премина през 200 лв./МВтч от началото на 2023 г. и достигна 180 лв./МВтч от юли до декември същата година.

Работодателските организации настояват остатъчният праг за компенсация от 180 лева за мегаватчас да бъде задържан. Това сподели Васил Велев, председател на Управителния съвет на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ). Той отбеляза, че асоциацията е провела срещи с почти всички политически партии в парламента, които са уверили, че текущата разпоредба от Закона за бюджета от предходната година ще бъде включена и в новия закон, който ще регламентира разходите и приходите. Този закон ще е валиден за три месеца, докато се приеме окончателният бюджет за годината.

Велев подчерта, че небитовите потребители не се състоят само от производствени предприятия, но и от бюджетни организации, включително детски градини, училища, университети, болници, читалища, библиотеки и молитвени домове. Той предупреди, че отсъствието на компенсации създава несигурност за бизнеса, което може да доведе до повишаване на цените на продукти и услуги, свиване на производствената дейност, както и понижаване на заплатите и намаляване на персонала. „За да се избегнат подобни негативни последици, е необходимо програмата за компенсации да бъде удължена навреме“, заяви Велев. Освен това, той призова бизнеса да изчака с определянето на нови цени, тъй като е получено уверение, че програмата ще продължи.

Въпреки това, готовността за протест остава, тъй като окончателно решение все още не е взето. Очаква се парламентът да одобри необходимите разпоредби, след което ще бъде решено дали протестът на 15 януари ще се проведе, добави Васил Велев.

Служебният министър на енергетиката Владимир Малинов обяви, че вече е подготвен проект за компенсации за декември 2024 г., както и проект за продължаване на програмата през първото тримесечие на 2025 г. След публикуването на удължителния закон за бюджета в „Държавен вестник“, министър Малинов ще свика заседание на Министерския съвет, за да бъде одобрена програмата. Освен това трябва да бъде осигурено и финансиране за нея. В случай на недостиг на средства, държавният бюджет ще покрие дефицита на Фонда „Сигурност на електроенергийната система“, който към момента е приблизително 105 млн. лв., уточни Малинов.

За да се осигури стабилност на фонда, от която да зависи адекватното компенсиране на бизнеса при необходимост, Министерството на енергетиката ще преразгледа лимита на приходите на производителите, над които те дължат вноски към фонда, добави още служебният министър на енергетиката.

Източник БТА
За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук