Владимир Путин
на снимката: президентът на Русия Владимир Путин

Германските експерти се страхуват от увеличаването на икономическите проблеми на Русия, конфликтите на Москва със съседните страни и усилването на контрола над обществото по време на четвъртия президентски мандат на Владимир Путин.

“Умом (германски) Россию не понять” – във всеки случай, когато става дума за церемонията по встъпване в длъжност на президента. „Подобна показна помпозност в Германия е немислима. Ние имаме работеща парламентарна демокрация, нямаме нито крал, нито император, така че такова шоу, изпълнено със символизъм, би противоречало на традициите и политическата култура на нашата страна – а и демократична система като цяло“, заяви политологът Щефан Майстер, водещ експерт по Русия в Германското дружество за външна политика. /В действителност руските церемонии са заимствани от германските протестантски държави през 18-19 век. Това е прекрасно описано в монографията на професора от Принстън Ричард Уортмън „Сценарии на властта“ – бел.ред./

В понеделник, 7 май, 65-годишният Владимир Путин ще положи клетва като президент на Русия за пореден, четвърти път. Германските експерти, анкетирани от ДВ в навечерието на церемонията, не изпитват особени илюзии относно кардинални промени в руската външна и вътрешна политика. Те смятат, че курсът от последните 4 години ще бъде запазен.

Ключов геополитически играч

Политологът Щефан Майстер е убеден, че Русия ще продължи да бъде ключов геополитически играч на световната арена, стремейки се по този начин да отклони вниманието на своите граждани от вътрешнополитическите и икономическите проблеми, които през следващите години само ще се усилват. „Парите ще са по-малко за всичко – за пенсии, социални разходи и дори отбрана. И в тези условия Владимир Путин ще продължи да изобразява свръхдържава, едновременно усилвайки контрола вътре в страната, което в последно време е особено видими в сферата на интернет“, заяви Майстер.

По думите на експерта, този модел ще работи напълно успешно – заради бездействието на САЩ и ЕС Русия наистина се превърна във водещ играч в Близкия изток, по-конкретно в Сирия. „В същото време не съм убеден, че това ще продължи през всичките 6 години на управление на Путин“, заяви Майстер. Той смята, че вътрешните проблеми на Русия все по-често ще излизат на преден план – заради нарастващата икономическа криза.

Недостигът на пари не само ще води до кризи в руските региони, но и до конфликти със съседните страни от постсъветското пространство. Тяхното икономическо положение ще пострада от кризата в Русия. Перспективите за назначаването на Алексей Кудрин на ключов пост в руското правителство Майстер коментира със солидна доза скептицизъм. Според него действията на руското ръководство както на територията на съседните страни, така и във вътрешната политика говорят за това, че тенденциите за усилване на авторитаризма, по-скоро, ще се запазят.

Санкциите ще усилят позициите на Путин

А новите американски санкции ще имат обратен ефект – те няма да отслабнат, а ще усилят позициите на Путин. „Санкциите ще помогнат на режима, защото те още повече усилват ролята на държавата. И по този начин водят до по-нататъшна самоизолация на руското общество, икономика и политически живот“, уточнява Майстер. Според него ЕС е зает със своите вътрешни проблеми и няма ясна стратегия по отношение на Русия. „Така че Путин може свободно да действа в тези рамки, които поставят САЩ, Китай и руският държавен бюджет“.

Гернот Ерлер, който отговаряше в германското правителство за сътрудничеството с Русия, също не очаква кардинални промени в руската политика. Той отбеляза, че убедителната победа на Путин на мартенските избори свидетелства за широката подкрепа не само за самия Путин, но и за провежданата от него политика.

Русия се държи много уверено на международната сцена, действайки наравно с Китай и САЩ, констатира Ерлер. Според него в Сирия Русия стана ключов играч, което се възприема в Москва като потвърждение на новата външнополитическа роля на страната. Ерлер смята, че завръщането на Русия на нивото на САЩ във външната политика – принципен момент за руския политически елит след разпадането на СССР.

Главната тема – Украйна

За сериозните позиции на Путин вътре в страната не си струва да се говори – мартенските избори за пореден път показаха неспособността на либералните сили да се договорят помежду си за единна стратегия на поведение, смята Ерлер. В резултат двамата либерални кандидати получиха общо по-малко от 3%, а третият призова за бойкот на изборите.

Според мнението на Ерлер бъдещето на отношенията Русия-Запад ще зависи от една ключова тема – ситуацията в Украйна. „Без напредък по въпроса за реализирането на минските споразумения и без политическо решение на конфликта няма да има подобряване на отношенията с Русия“, прогнозира Ерлер. И добавя, че Германия се стреми към запазването на открития диалог с Москва, въпреки всички трудности.

Но, уви „ние се сблъскваме с антизападна политика и разочарованието от това расте“. От конфликта в Източна Украйна до кибератаките срещу германските правителствени учреждения – имиджът на Русия е толкова лош, че тези, които искат конструктивни отношения с Москва все по-трудно могат да отстояват своите позиции.

„Това е много опасна тенденция. Германия ще продължи опитите за диалог с Русия, но за запазването на този курс са нужни и движения от руска страна“, предупреждава Ерлер. Пищната церемония по встъпване в длъжност на президента за четвърти път е демонстрация на властта в съответствие с амбициите й за световна сила, отбелязва той.

––-

Владимир Есипов, „Дойче Веле“

[tcm id=“1″]

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук