Световните лидери се събраха в Япония, а те са по-разделени от всякога. Напрежението около Иран и продължаващата търговска война между Китай и САЩ са сред основните теми на тазгодишната среща на Г-20.
Разговорите между отделните държавни лидери започнаха още в петък в Осака, а геополитическото напрежение и търговските отношения доминират в тях.
Срещата на държавните ръководители на най-големите икономики в света ще продължи два дни. Американският президент Доналд Тръмп вече се срещна с японския премиер Шиндзо Абе, германския канцлер Ангела Меркел.
Пред репортери Тръмп похвали търговските връзки с Германия и нарече Меркел „моя голяма приятелка”.
Канцлерът заяви, че планира да повдигне въпроса за Иран и борбата с тероризма на срещата си с Тръмп.
Меркел пристигна в Осака още в петък, ден, след като получи нов пристъп по време на официална среща, който повдигна много въпроси за нейното здравословно състояние.
ОТНОШЕНИЯТА МЕЖДУ ПУТИН И ТРЪМП СА „МНОГО ДОБРИ”
Американският президент се срещна с премиера на Индия Нарендра Моди и руския президент Владимир Путин.
Предстои му разговор и с турския президент Реджеп Ердоган.
Преди срещата си с Путин, Тръмп каза, че отношенията между двамата са „много, много добри” и добави, че за него е „огромна чест” да се срещне с руския си колега.
Двамата лидери за последно проведоха среща на четири очи в Хелзинки.
„Имаме какво да обсъдим”, каза Путин преди срещата.
Журналистите попитаха Тръмп за твърденията, че готви руска намеса на предстоящите избори в САЩ. На пръв поглед той се пошегува и каза на Путин да не се меси в гласуването.
ТЪРГОВСКИ ОТНОШЕНИЯ
Една от най-чаканите срещи е тази между Тръмп и китайския премиер Си Дзинпин в събота.
Двете държави са в търговска война и лидерите на останалите държави с трепет ще следят разговора им и дали ще успеят да се споразумеят за прекратяване на митата.
Последният път, когато Тръмп и си се срещнаха лице в лице, беше на срещата на върха на Г-20 в Буенос Айрес през декември.
САЩ И ЕВРОПА ОБСЪЖДАТ ИРАН
Напрежението между Вашингтон и Техеран увеличава страха от началото на нови военни действия в Близкия изток.
САЩ обвинява Иран в нападение срещу шест петролни танкера за последните седмици, а Техеран отрича. Миналата седмица Иран свали американски дрон под претекста, че е летял над иранска територия, но САЩ твърди, че безпилотният самолет е летял в международното въздушно пространство.
Тръмп нареди военно нападение срещу Иран, но в последния момент го отмени.
Световните лидери, включително германският канцлер Меркел, казаха, че ще настояват САЩ да преосмисли някои от санкциите срещу Иран:
„Искам да убедя Тръмп, че е в негов интерес да възобнови преговорния процес и да отстъпи от някои санкции, за да даде шанс на разговорите.”
ИРАНСКАТА ЯДРЕНА СДЕЛКА
Климатичните промени също ще са в полезрението на дискусиите.
Франция ще настоява за твърдите ангажименти за ограничаване на въглеродните емисии да бъде част от общото заключение на лидерите на Г-20.
Малко вероятно е САЩ да се съгласят с това, като се има предвид, че Тръмп през 2015г. изтегли страната си от Парижкото споразумение за климата.