парламент, дебати, изборен закон

Пореден драматичен парламентарен ден бе наблюдаван днес в Народното събрание покрай дебатите и гласуването на спорните промени в Изборния кодекс. Сагата започна още сутринта, когато се оказа, че при толкова важно обсъждане в парламента отново няма кворум. Депутатите на ДПС и социалистите не се бяха регистрирали около 9 часа сутринта, когато имаше само 110 регистрирани депутати, макар и видимо в залата да изглеждаеш, че са повече хора.

Липсата на кворум принуди председателят на НС Цвета Караянчева да даде 10-минутна почивка, в която Цветан Цветанов и председателят на правната комисия Данаил Кирилов пикираха към стаята на ДПС. Те явно са били убедителни, защото при втория звънец депутатите на Движението бяха налични и допринесоха да се съберат 122 народни представители. Не е известно какво сее говорило в стаичката, но съществува предположение, че хората на Карадайъ са си качили цената преди гласуването на исканата от тях ограничаване на преференциите. То бе прието от правната комисия снощи, но можеше да бъде отхвърлено при гласуването.

В сряда посред нощ мнозинството в правната комисия прие на второ четене предложението на ГЕРБ и „Обединените патриоти“, според които на изборите на 26 май тази година машини да има за не по-малко от 1000 секции. Според експерти това на практика означава, че машинният вот се отменя, въпреки че по сега действащия закон отдавна трябваше да има машини във всички избирателни секции.

Дебатът в пленарната зала започна отново скандално, както много често се случва напоследък в народнот събрание.. ГЕРБ, БСП и „Обединени патриоти” си размениха люти обиди и нападки. Управляващите трябваще да се защитават от обвиненията, че някои попрвки, особено тази за ограничаване на преференциите, накърняват правата на гласоподавателите.

Приключваме с хартиените бюлетини след местните избори тази есен

По време на разгорещените разисквания по спорните промени в Изборния кодекс днес заседанието на парламента бе прекъснато, за да се проведе извънредно заседание на Комисията по правни въпроси. Официалният повод беше, че ще се разгледа предложението на лидера на БСП Корнелия Нинова за създаване на публичен регистър на избирателите, председателят на комисията Данаил Кирилов от ГЕРБ даде на депутатите и нови предложения за въвеждането на машинно гласуване.

Днес обаче нащата се обърнаха наопаки и от комисията бе прието ново предложение: на изборите за Европейски парламент машинното гласуване да бъде в не по-малко от 3 хил. секции, а на изборите за кметове и общински съветници тази есен – в не по-малко от 6 хиляди. Изрично бе записано обаче, че в секции с под 300 избиратели извън страната, както и в болници, социални домове и на кораби машинно гласуване няма да има.

Тези текстове бяха подкрепени единодушно от депутатите от ГЕРБ, „Обединените патриоти“, ДПС и „Воля“. Колегите им от БСП не участваха в заседанието, тъй като искаха преразглеждане на снощното решение за обезсмисляне на преференцията, а мнозинството отказва.

Изненадващо обаче, по настояване на Йордан Цонев от ДПС, правната комисия записа изрично в Изборния кодекс, че след местните избори през 2019 г. гласуването във всички секции ще се осъществява само и единствено чрез машини, тоест ще отпадне възможността за гласуване с хартиена бюлетина. Ако това решение бъде подкрепено в зала и няма извънредни избори, на парламентарния вот през 2021 г. в страната ще се гласува само с машини.

Предложението на Йордан Цонев от ДПС бе подкрепено от депутатите от ГЕРБ и „Воля“. Колегите им от „Обединените патриоти“ се въздържаха.

На извънредно заседание на правната комисия бе прието и ново отлагане на въвеждането на електронния вот, възможността за който по сегашните разпоредби трябва да е факт на изборите за евродепутати през май. Новото решение е, че до 31 март 2020 г. Централната избирателна комисия (ЦИК) трябва да разработи пътна карта за експериментално дистанционно електронно гласуване. Няма изричен срок, в който трябва да се проведе реално гласуване.

Остава забраната за обявяване на социологически проучвани в изборния ден

Предложението за отпадане на ограничението бе на депутата от ГЕРБ Диана Саватева и вчера то срещна одобрение на второ четене от Правната комисия. Днес обаче, на провело се извънредно заседание, текстовете бяха прегласувани, а в пленарна зала – отхвърлени.

„Идеята за тази промяна дойде от самите медии. От една основна медия, подкрепена от други 14. Ние, като вносители, сме се вслушали в гласа на една професионална общност, която работи на терен. На следващите избори, ако нашето предложение не се приеме, медиите ще бъдат принудени да изпадат в почти комични ситуации“, заяви Саватева по време на дебатите, която до последно защитаваше тезата си.

Според нея дори и социолозите са намерили предложението за разумно.

„Самите избиратели имат право да получават информацията такава, каквото е, а не да я получават по някакви „сиви“ пътеки. Колкото е по-голямо пространството за проверената, коректната, вярната информация, толкова по-малко пространство остава за информацията, която има неясен източник“, аргументира се депутатът от ГЕРБ.

В реплика народният представител Филип Попов изрази контратеза.

„След като сте направили предложение да се оповестяват резултатите от социологическите проучвания, трябваше да направите предложение да отпадне и денят за размисъл. То просто няма нужда от него“, смята депутатът от БСП.

Той припомни, че забраната е въведена именно с цел да не се влия на изборния процес. В крайна сметка предложението за отпадане на ограничението не срещна одобрението на мнозинството и бе отхвърлено с едва 6 гласа „за“.

Остава лимитът от 35 секции за гласуване в страните извън ЕС

Предложението на ДПС да няма ограничения в разкриването на изборни секции в страните извън ЕС бе отхвърлено, а Данаил кирилов заяви, че поред липса на подкрепа в правната комисия е изтеглил предложението си този лимит да не важи за Великобритания след Брекзит.

Остава забраната за агитация на чужд език.

Предизборната агитация ще се води само на български, въпреки поредният опит на ДПС да свали тома законово изискване.

БСП защити машинния вот

По време на дебатите в пленарна зала при гласуването на предложението за машинното гласуване лидерът на БСП Корнелия Нинова обяви, че ГЕРБ се готвят да фалшифицират изборите.

Изказването на Нинова бе свързано с възможността за въвеждане на машинно гласуване в страната ни, в което лидерът на левицата припомни, че то бе гласувано още през 2014 година. Тога парламентът реши да бъде изготвена пътна карта, а през настоящата година машинно гласуване да има във всяка изборна секция в България.

„Вместо това да се случи, днес сме свидетели на опит това модерно достижение на българското изборно законодателство да бъде редуцирано или отменено. Защо?“, попита Нинова.

Според нея след като парите в бюджета са въвеждането му е гарантирано, а техническата възможност е налице, въвеждането изцяло на гласуване с машини не би следвало да се бави цели 5 години.

„Защото управляващите от ГЕРБ искат да ви подменят гласа. Машинното гласуване е гаранция на честен вот, а те не искат такъв“, смята лидерът на БСП. Тя обвини управляващите от ГЕРБ, че гласуват само закони, обслужващи техния интерес и помагащи им да се задържат на власт. „Това е днешният Изборен кодекс“, категорична бе Нинова.

Тя се закани за всички спорни промени БСП да сигнализира Венецианската комисия и посланиците на всички европейски посланици у нас. От партията на Нинова ще се обърнат още и към омбудсмана Мая Манолова и президента Румен Радев, от който ще поискат да им наложи вето.

Притеснително е внушението, че изборите могат да бъдат фалшифицирани. Те не са минали. Така депутатът от ГЕРБ Тома Биков отговори на изказването на лидера на Корнелия Нинова по време на дебатите по промените в Изборния кодекс

„Това, което вие правите без никакви доказателства, граничи с атака срещу демократичния ред в страната – обърна се Биков към опозицията – Ние трябва да бъдем много отговорни към изборния процес. Когато доверието в изборите бива нарушавано, тогава демокрацията изчезва, институциите са нелегитимни и обществото изпада в хаос. Така всички български граждани, на които говорите, започват да говорят зле.“

Припомняме, че въвеждането на машинното гласуване беше възложено на ЦИК, а болшинството от членовете на настоящата комисия са избрани от квотата на БСП по времето на Пламен Орешарски. Въпреки това представителите на левицата в ЦИК не инициираха реални действия по въвеждането на машинно гласуване през годините. Нещо повече – с техните гласове бе два пъти решено осъдителното решение именно по въпроса за машинния вот да бъде обжалвано. Така ЦИК печелеше време, докато течаха делата, заведени от Петър Славов и Мартин Димитров.

ДПС обаче не желае да се сменя Централната избирателна комисия /ЦИК/ 6 месеца преди изборите. Това бе заявено от депутатът от ДПС Хамид Хамид по БНТ. Неговият коментар е по повод разгорещения дебат и искането на БСП да се смени състава на ЦИК. Според Хамид не може категорично да се каже с една дума дали трябва или не трябва да има промяна, тъй като всеки един от вариантите има своите плюсове и минуси.

От ЦИК заявиха в началото на седмицата, че смяна на състав може да направи единствено Народното събрание. Към този момент членовете на комисията работят усилено за подготовката на евроизборите през май.

Битката за преференциите

Най-жестоките словесни сблъсъци се разразиха около преференциалния вот, който, според БСП, е бил обезсмислен от управляващите и ДПС. Опозицията изтъкна, че с недемократичните поправки практически се отнема възможността на хората да гласуват за този, който искат.

Депутатите от правната комисия одобриха долен праг за броя гласове, които са нужни за разместване на листите за евродепутати, народни представители и общински съветници. За разместване на листата за евродепутати ще са нужни преференции, които са равни на националната изборна квота, при избори за Народно събрание – на районната квота, а при местните – на общинската. Според експерти това означава, че за да се размести листа за евроизборите ще са нужни около 130 хил. преференции, за парламентарни – 17 хил., а при вот за общински съветници в София – 6 хил. Промените бяха одобрени с гласовете на депутатите от ГЕРБ, ДПС, “Обединени патриоти” и Воля. Текстовете бяха предложени от народните представители от ДПС Йордан Цонев и Хамид.

„Ритуално заклахте преференциалния вот с ДПС и подкрепа на Патриотите. Те не са патриоти, а предатели. Произвол на една шайка“, каза Явор Божанков от БСП.

В залата отекнаха викове „шайка“ по адрес на ГЕРБ, което провокира депутата от партията Вежди Рашидов да се обърне към Божанков с думите:

„Абе, младеж…комсомолец. Вчерашно момченце ще ми вика „шайка“.

От опозицията продължават яростно да обвиняват управляващите, че отнемат възможността на българите да гласуват за личности.

В крайна сметка малко преди 22 часа бе проведено гласуване, което доведе до очаквания резултат и поправките, одобрени от правната комисия, бяха приети. От ВМРО се разграничиха от решението за ограничаване на преференциите и в изявление призоваха президента да наложи вето.

Окончателното гласуване на промените в Изборния кодекс продължава и в момента.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук