Две бебета от Кюстендил са починали след заразяване с коклюш, потвърдиха за БНР главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев и от Министерството на здравеопазването.
Според информацията, децата все още не са били във възраст, в която е можело да им се приложи ваксина.
Информацията беше потвърдена от три източника. Все още обаче се очаква официално потвърждение и от Министерство на здравеопазването.
Случаите на коклюш растат в цялата страна. Според данните в Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ) при тях има потвърдени 59 случая само за изминалата седмица.
От началото на годината – болните от коклюш са 205. За сравнение през същия период на 2023 г. те са едва четири.
Сериозна е и ситуацията в София, става ясно от справка на столичната здравна инспекция. За седмица има установени 36 случая.
Коклюшът може да бъде много неприятен за възрастните. Спуканите ребра са чест страничен ефект от болестта, известна сред славянските народи като „магарешка кашлица“ поради сухия и характерен звук, който издават страдащите. Но коклюшът може да има сериозни усложнения при бебета. Заболяването е особено опасно за кърмачета, които не са получили първата си ваксина. Сред най-разпознаваемите симптоми са повишаване на температурата и пристъпи на остра и продължителна кашлица, които не могат да бъдат облекчени. Тийнейджъри между 15 и 19 години съставляват по-голямата част от текущите случаи, но „почти всички смъртни случаи“ в Европа тази година са при бебета под три месеца, според Европейския център за превенция и контрол на заболяванията.
Още новини от деня – четете тук