Снимка: JessyPhotography/pixabay.com

През последното десетдневие на месец юли реките Факийска в района на с. Зидарово и Ропотамо в района на с. Веселие са пресъхнали.

Това показват данните на НИМХ при БАН за изминалия месец. Данните показват,  реките в страната са с водни количества

около и под праговете за средни води и около праговете за ниски води.

В резултат на валежи в отделни дни са регистрирани краткотрайни повишения на речните нива в Дунавския, Източнобеломорския и в Западнобеломорския водосборен басейн.

По отношение на горещините изминалият месец е достигнал нивата на последния най-топъл юли, който е бил през 2012 г.

Средните месечни температури са били между 21 и 29 °С и имат отклонение от месечната норма между плюс 1,5 и плюс 4,0 °С.

Най-високата измерена температура е 42,2 °С на 16 юли в гр. Сандански.

Най-ниската минимална температура в станция в населено място e плюс 5,8 °С на 5 юли в Чепеларе, а най-ниската температура, измерена на планински връх, е минус 0,5 °С на връх Мусала на 26 юли.

В София най-високата измерена температура е 36,2 °С на 17 юли, а най-ниската – плюс 9,9 °С на 4 юли.

По отношение на валежите този месец юли е подобен на юли 2023 г., с валежи около и под климатичната норма, посочват от НИМХ.

В най-западните и най-източните райони месечните суми на валежите са предимно между 1 и 50% от климатичната норма.

В централната част на страната преобладават месечни суми на валежите между 50 и 150% от климатичната норма (Казанлък, 193%). Най-голямото измерено 24-часово количество валеж е 75 мм от дъжд в гр. Ветово, обл. Русе, на 26 юли, където има наводнение.

Валежи от град са регистрирани в 11 дни от месеца, но само в отделни станции.

Именно засушаването и опасните метеорологични условия, които следват от това, са причина са пожарите в страната.

През периода 6–24 юли цялата страна е обхваната от гореща вълна (поредни дни с максимална температура над 32 °С). В 19 станции има регистрирани максимални температури над 40 °С, в някои от тях дори в поредни дни – до 9 в гр. Сандански.

След 10 юли на различни места в страната бушуват десетки пожари. Високите температури, засушаването и силните пориви на вятъра допринасят за разрастването на огнените фронтове и затрудняват гасенето.

Най-големи щети нанасят пожарите в района на Странджа и Сакар. От пожарите в страната са изгорели стотици хиляди декари земеделски площи и гори, както и десетки къщи и домашни животни в няколко села, показва анализът на НИМХ.

По отношение на агрометеорологичните условия се наблюдава въздействие върху по-късните пролетни култури, които са засегнати сериозно от задълбочаващото се засушаване.

В североизточните райони на страната (агростанция Силистра) са регистрирани повреди от сушата при посевите със слънчоглед – до 40–50%, царевица – до 80–90%, и полски фасул – до 90%.

Част от късните хибриди царевица вследствие на дефицита на влага и горещото време ще бъдат силажирани, преди да встъпят в репродуктивен стадий от развитието си.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

8 КОМЕНТАРИ

  1. Каква изненада, нали зелената пропаганда е фалшива?
    Нали няма такова нещо като глобално затопляне?
    Ще сърбаме каквото сме надробоили, то е ясно

  2. Путин е виновен, той пуска климатиците в русия на топло през лятото и издухва топлия въздух към европа!!!!!!

  3. Изесекох ме си горите, пресушихме си реките, а сега температурата била висока, айде честито

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук