Васил Терзиев
Снимка: БТА

На 6 ноември се навърши една година от управлението на новия кмет на София Васил Терзиев. Кандидатът на „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ) и „Спаси София“ събра 175 044 гласа, което го постави на първо място в балотажа.

За мястото в надпреварата участваше и кандидатът на „Левицата“ Ваня Григорова.

С избора на Терзиев за кмет на София беше сложен край на 17-годишно управление на ГЕРБ в столицата. С това обаче той трябваше да се сблъска с яростен отпор.

През тази една година, освен с наследството, Терзиев трябваше да се изправи и пред поредица от проблеми – протести на работещите в градския транспорт, срещу организацията на движението в столицата и ремонта на ключови булеварди, заплахата за спиране на столичното парно точно в навечерието на отоплителния сезон, както и поредица от лъжливи твърдения за приемане на бежанци в центровете за настаняване. Към тази поредица можем да добавим и безредиците, които МВР допусна на два ключови протеста и с двама различни министри.

Единият протест беше на футболните агитки срещу ръководството на БФС. Тогавашния министър Калин Стоянов отказа да поеме отговорност за упражненото полицейско насилие над протестиращите. Той хвърли вината за лошата организация на ръководството на общината, а за него се застъпиха от Бойко Борисов и Делян Пеевски. По-късно Калин Стоянов се появи в листите на ДПС-Ново начало и поведе открита политическа война срещу партиите, издигнали Терзиев за кмет на София.

Яростната съпротива срещу новото ръководство на столичната община доведе до това, че в Столичния общински съвет ГЕРБ доста успешно колаборират с БСП и Има такъв народ за постигане на целите си, както и да прокара интересите си и внедряването на свои кадри в общинските предприятия.

Посочените политически формации саботираха предложението на Васил Терзиев и ПП-ДБ-СС новите шефове на ключови общински фирми – „Метрополитен“, Център за градска мобилност, Столичния авто- и електротранспорт, „Топлофикация София“ и „Софинвест“, да бъдат избрани с конкурси. Вместо това наложиха временни бордове, плод на задкулисни договорки, без ръководството на Столична община да е наясно какви са тези 26 човека в тях.

В съпротивата срещу Терзиев умело се включват и поредица от държавни институции. Така например Агенция „Пътна инфраструктура“ няколко месеца отказваше да съгласува ремонта на мостовото съоръжение на детелината на Околовръстния път в София. Няколко месеца бяха необходими, за да се разменя кореспонденция и да се уточнява чия собственост е съоръжението. Случаят бе използван от ГЕРБ за атаки срещу неспособността на Терзиев да решава проблеми.

По подобен начин държавното дружество „Булгаргаз“ реши ненадейно, точно ден преди старта на отоплителния сезон, да наложи запор на сметки на столичната топлофикация, която е задлъжнявала към държавния газов доставчик в продължение на повече от 10 години. Очакванията бяха Терзиев да реши тези проблеми за един ден.

В отбелязването на тази една година Терзиев трябва да се справи и с нов проблем. Партньорите му от „Спаси София“ заплашиха с оттегляне на подкрепата си. На пресконференция лидерът на формацията Борис Бонев заяви, че може да се работи на по-бързи обороти.

Не успяхме да оправдаем очакванията на този етап. Използвахме тази година, за да подготвим нещата за втората година, която е ключова за оценката на нашето управление. Втората година ще покаже дали самолетът ще излети, или ще остане завинаги на пистата“, обобщи Бонев.

„Ако не изпълним обещанията си, на следващите избори всички ще се провалим дружно“, допълни той.

Бонев очаква приоритетите, които „Спаси София“ са си поставили, да бъдат основата на всякакви разговори и да се избяга от емоционалното. В управлението на един град, особено когато 2 млн. души зависят от твоите действия, емоцията е лош съветник, заяви Борис Бонев.

Ден по-късно столичният кмет отговори на нападките. Той отчете една година от дейността си.

Колкото и да е било трудно и предизвикателно, се постигнаха много неща за града, плод на колективен труд, включително с подкрепата на нашите опоненти, каза той на брифинг.

Научихме, че дори тежките наследени проблеми имат решение в зависимост от това как гледаме на нещата, отбеляза столичният кмет. Той увери, че ще търси път към всички, които имат съзидателно отношение към столицата, допълни той.

Като успех в работата на столичната община бяха посочени строителството на бул. „Рожен“, разширението на ул. „Опълченска“ и ремонтирането на три пъти повече тротоари в сравнение с миналата година. Извършена е модернизация обществения транспорт, ремонтирани са общински болници и са разкрити нови социални услуги. Ремонтирани са 63 детски площадки и 2000 пейки. Разкрити са 1000 места в детските градини, 200 000 лв. са отпуснати на всеки един от 24-те района на София за проектиране.

София става по-зелена, засадени са 2000 големи дръвчета и над 10000 фиданки, отчете столичният кмет. Най-важна за нас е темата със сигурността. Бяха възстановени 800 камери, добавиха се и нови, за да е спокойно за населението, обясни той.

Кметът отбеляза още, че се обръща внимание и на ситуацията с боклука – като в момента в завода за отпадъци се депонират само 10% от него.

„От 90% депониране в момента си изпълняваме обещанието за 10%. Сепарираме ефективно и спестихме няколко милиона. Заради засиления контрол хванахме и нерегламентираните изхвърлени опасни болнични отпадъци. Направено е много и за незаконните сметища“, каза Терзиев.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук