Само три от политическите формации, на които социологическите проучвания отреждат над 1 процент на предсрочните избори на 2 април, се подписаха под Пакта за честни избори.
В крайна сметка от политическите сили подписите си поставиха единствено „Продължаваме промяната-Демократична България“, „Левицата“ и „Български възход“. От ЦИК са отказали да подпишат, а от МВР са дали само писмено потвърждение за подкрепа.
Именно „Продължаваме промяната“, „Демократична „България“, „Български възход“ бяха единствените формации в 48-мото Народно събрание, които се противопоставиха на
цялостното прекрояване на Изборния кодекс,
наложено от ГЕРБ, БСП и ДПС. Трите политически сили настояваха за запазването на машинното гласуване във вида, в който съществуваше до изборите на 2 октомври, както и за деполитизирането на ЦИК.
Инициативата за документа идва от неправителствената организация „Обединение за честни избори“, създадена в началото на годината от Антикорупционния фонд, сдружение „Данни за доброто“ и фондация „Общество.БГ“.
„Целта е да поканим основните участници в изборния процес в България да се подпишат за честност, ангажирайки се на практика
да спазват правилата и да играят честно този процес.
В България, за добро или за лошо, честността и качеството на процеса зависи от много добрата воля на изборните партии. Знаете, например, че те са единствените, които могат да излъчват представители в секционните избирателни комисии, те също изпращат наблюдатели. Затова от тях зависи честността на процеса и доброто протичане на тази толкова важна процедура за демокрацията“, обясни пред БНР Никола Тулечки от Данни за доброто.
Пактът е под формата на декларация с 5 точки, с които политическите сили потвърждават
намерението си да проведат честни избори.
Без манипулация и търговия на гласове, да не използват език омразата и фалшиви новини и да не финансират кампаниите си с нелегитимни средства, включително от корпоративни дарения.
Още вътрешнополитически новини – четете тук