ЕК не предвижда компенсации за Западните Балкани заради санкциите срещу Русия. Това заяви говорителят Петер Стано.
Албания и РС Македония са двете държави от региона, които са напълно съгласни със санкциите на ЕС срещу Русия, за което Европейският съюз им е изключително благодарен, акцентира той.
„Борел заяви, че ЕС цени и подкрепя факта, че Северна Македония и Албания са солидарни със санкциите. Това са две държави, които все още не са започнали преговорите, а са се съобразили 100% със санкциите – факт, който ЕС оценява високо”, каза Стано.
Европейската комисия приветства спазването на санкциите на ЕС срещу Русия от страна на Северна Македония и Албания, но не предвижда целеви финансови компенсации.
За разлика от тях Сърбия, която вече води преговори с ЕС, не спазва наложените от Брюксел санкции, а в други държави от региона като Черна гора, чиято икономика е свързана с руската, биха могли да решат до лятото да облекчат санкциите срещу Москва, за да намалят негативните последици върху националната икономика.
Стано заяви, че от държавите кандидати за членство се очаква да се съобразят със санкциите и че Европейската комисия оценява факта, че Сърбия и Турция, които не наложиха санкции срещу Русия, подкрепиха в ООН резолюцията, осъждаща руската инвазия в Украйна.
По отношение на възможността за компенсиране на държавите-кандидати, които се подчиняват на санкциите на ЕС, от ЕК отговориха, че такова не се предвижда и че вече има фондове за подкрепа на страните от Западните Балкани.
От ЕК подчертаха, че спазването на санкциите срещу Русия имат за цел да парализират руската икономика, за да не може да се финансира войната в Украйна, както и да се изпрати послание за защита на международния правен ред, който Москва не спази с нахлуването си в Украйна.
„Ако помагате и правите бизнес с някого, който върши престъпления, цивилизованата международна общност трябва да се присъедини, за да бъде принуден Путин да прекрати войната и да изтегли силите от Украйна”, подчерта Стано.
В същото време редица евродепутати изпратиха писмо до ЕК с искане да бъдат замразени преговорите със Сърбия, тъй като страната не се присъедини към санкциите на ЕС. От ЕК потвърдиха, че писмото е получено и скоро ще бъде даден отговор.
Всичко за войната в Украйна – четете тук
Още новини от Европа – четете тук