Екоинспекцията в София сигнализира в сектора за престъпления против дивата природа заради загиналите планински чинки

Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) – София, която е отговорна за случая с умрелите планински чинки в района на Копривщица, е информирала сектора за „Престъпления против околната среда и дивата природа“ в Главна дирекция „Национална полиция“ (ГДНП) с искане за проверка по повод предположение за извършено престъпление. Това съобщиха от пресцентъра на Министерството на околната среда и водите (МОСВ). По-рано днес Спасителният център на „Зелени Балкани“ съобщи, че броят на откритите мъртви и ранени птици е нараснал. Планинската чинка (Fringilla montifringilla) е закрилян вид, регистриран в Приложение № 3 на Закона за биологичното разнообразие, обясниха от МОСВ.

Всички форми на умишлено улавяне или убиване на животни от приложение № 3 са забранени, включително използването на всякакви средства и методи. Също така е недопустимо да се преследват и притесняват тези животни, особено по време на размножаване, отглеждане на малките, през зимуване и миграция, нито да се унищожават или вземат яйца, дори когато те са изоставени. Разрушаването, повреждането или местенето на гнезда също е забранено. Препоръчва се старателно да се охраняват места за размножаване и отдих, възможно е да настъпят и други нарушения, напомниха от екоминистерството.

Според информация на Българското дружество за защита на птиците, предоставена на Изпълнителна агенция по околна среда (ИАОС), през 2024 г. са регистрирани 1534 екземпляра от вида планинска чинка. Въпреки че данните може да не са пълни и представителни, от МОСВ подчертаха, че загиналите птици са в значително високи числа.

Планинската чинка не се размножава в България, а само зимува. „По време на зимуването ятата могат да се събират на големи групи в градове, където се намира подходяща храна за сезона, например семена от ясен, и затова се образуват значителни птичи нощувки около населени райони, какъвто е случаят с Копривщица,“ поясниха от екоминистерството. Пойните птици са активни през деня и могат да се дезориентират от шумни и светлинни дразнители през нощта, да се сблъскат с препятствия или да бъдат изплашени във въздуха от фойерверки и силни шумове, добавиха от МОСВ. Без такива смущения птиците вероятно биха останали в местата си за нощувка, увериха последствията от министерството.

От МОСВ уточниха, че фойерверките, шумовото и светлинното замърсяване представляват „много специфични форми на смущение и причина за смъртност”, които могат да имат сериозни последствия за българската орнитофауна. Съгласно редица научни изследвания, негативните ефекти от фойерверките върху птиците са установени и са документирани случаи на масова смъртност непосредствено след празничната нощ, включително паднали птици от небето, посочват още от министерството. МОСВ призовава да се увеличи осведомеността относно този проблем.

Необходимо е да се минимизира силата на експлозивните ефекти и ударните заряди. Фойерверките не трябва да се използват в области от орнитологично значение, национални паркове и в най-различни защитени зони, както и в райони, където съществуват птичи колонии и места за нощувка на птиците, подчертаха от министерството.

По-рано днес кметът на Копривщица Мария Тороманова сподели за БТА, че птиците не са загинали от фойерверките по време на новогодишната нощ. Тя отбеляза, че намерените мъртви птици са били отдалеч от града, където не е имало фойерверки.