В рамките на срок до 2 май ще се проучат възможностите за подобряване на позициите на страните по споразумението между българските компании „Булгаргаз“, „Булгартрансгаз“ и турската „Боташ“. Това бе договорено в Баку между министъра на енергетиката Жечо Станков и турския му колега Алпарслан Байрактар, участници в 11-та министерска среща на Консултативния съвет за Южния газов коридор, според официално съобщение на Министерството на енергетиката.
Министрите Станков и Байрактар дадоха мандат на компаниите от двете страни да анализират по-задълбочено как споразумението да бъде от полза както за България, така и за Турция, посочва още съобщението.
„Турската страна е наш стратегически партньор в контекста на приоритетите ни, свързани с диверсификация и енергийна сигурност“, акцентира министър Станков.
Той добави, че задълбочаването на сътрудничеството между двете страни в сферата на енергетиката е от значение за улесняване на развитието на конкурентоспособни енергийни сектори както у нас, така и при нашия южен съсед.
След експертните разговори, на политическо ниво ще бъдат обсъдени възможностите за увеличаване на капацитета за транспортиране на природен газ на границата между България и Турция, уточнява съобщението от срещата на двамата министри.
Жечо Станков и Алпарслан Байрактар се споразумяха следващата седмица да започне техническа работа по изграждането на зеления енергиен коридор, за който четири държави подписаха меморандум в Баку. Заместник-министри от съответните министерства и операторите на енергийни мрежи ще се срещнат в София, за да стартират този процес.
Темата за проучванията относно нефт и природен газ в Черно море също бе обсъдена между двамата министри.
„Турската страна има интерес да се включи в проучванията в нашите блокове в Черно море и ние сме щастливи да имаме партньор с такава голяма експертиза“, подчерта министър Станков, цитиран от пресцентъра на енергийното министерство.
В края на март тази година Жечо Станков сподели пред БНТ, че единствената опция по отношение на договора с турската компания „Боташ“ е неговото преговаряне. Министърът спомена, че е проведена среща с турския посланик в България и изрази намерение за среща с турския министър на енергетиката в Азербайджан.
Жечо Станков заяви, че е упълномощил ръководствата на „Булгаргаз“ и „Булгартрансгаз“ да подготвят нужната документация за преговори с „Боташ“. Според него, договорът с „Боташ“ е дългосрочен, предвижда индексиране и не съдържа клауза за прекратяване.