Вчера стана ясно, че по решение на министъра на енергетиката „Български Енергиен Холдинг“ ЕАД предоставя финансиране в общ размер на 56 млн. лв. на „Мини Марица-изток“ ЕАД. Това обяви министърът на енергетиката Владимир Малинов по време на работна среща с ръководството на „Мини Марица-изток“ ЕАД и „ТЕЦ Марица изток 2“ ЕАД в Раднево.
Същият този министър преди две седмици представи данни относно отчет и информация за актуалното финансово състояние на „Мини Марица-изток“ ЕАД. От него стана ясно, че за периода от 1 януари до 31 май 2024 г. „Мини Марица-изток“ отчита загуба от дейността си в размер на 99.6 млн. лв. „Мини Марица-изток“ е завършила 2023 г. също на финансова загуба, чиито размер е 137.4 млн. лв. Така към края на май месец общо в баланса на дружеството е отчетената загуба е 237 млн. лв. На база изминалите 5 месеца и отчетените за тях финансов резултат, както и очакванията на дружествата по инвестиционната програма и размерът на добива и разкривката на въглища, се очаква реализираната загуба само за 2024 г. да бъде в размер на над 200 млн. лв.
Сумата от около 100 млн. лева, които ще отидат за поредните избори редовно се споменава от всички анализатори и журналисти. Но някак си всички избягват факта, че само тази година ще подарим на въглищарите над 250 млн. лева, и то на отиваща си индустрия. Припомняме, че през април тази година, парламентът реши държавата да отпуска по 250 млн.лв. годишно на „Мини Марица изток“ ЕАД за периода 2024 г. – 2028 г.
Докога държавата ще се опитва да съживява мъртвец с нашите доходи?
Вече на всички в Европа е ясно, че въглищните централи остават в миналото и постепенно ще бъдат затворени. Причините за това дори не са политически или свързани с войната в Украйна, а с фактът, че въглищната енергия вече не е ефективна и е значително по-скъпа от новите видове енергия. Другата още по-важна причина е, че причинява тежки замърсявания и влошава в различна степен качеството на живот, както на работниците, така и на семействата, и на съгражданите им.
Големият парадокс е, че синдикати, работници, и най-вече политици, не желаят секторът да се реформира по европейски модел. Отпуска се държавна помощ с парите на данъкоплатците, но не се полагат никакви усилия, за да получим огромно европейско финансиране, с което въгледобивът да бъде модернизиран, да се направят нови производства и въглищните региони да се развиват, а не да западат, заради отиваща си индустрия.
Още новини от деня – четете тук
И в тец „КонтурГлобал“3 ги лъгаха с това ранно пенсиониране и после ги съкратиха.Така че на синдикатите да не се вярва. Нищо не направиха за да останат да работят. Продадоха хората си. После се скриха като мишки.