Германските енергийни компании се опитват да компенсират значителния спад в производството на електрическа енергия от вятър, след като за октомври и ноември енергийните им инсталации генерират с 25% по-малко електрическа енергия в сравнение със същия период на 2023 г. Експерти обясняват, че причината за това са слаби и променливи ветрове в страната през тези месеци.
Производство от газови и въглищни електроцентрали
В контекста на тези проблеми производството на електричество от газови централи в Германия е нараснало с внушителните 79 процента през ноември (постигайки 9,55 тераватчаса) спрямо октомври (5,34 тераватчаса). Данни от изследователския институт за енергийния сектор „Ембър“ (Ember) показват, че това е най-голямото месечно увеличение на газовата електрическа енергийна мощност в страната.
Производството на електрическа енергия от въглищни топлоелектрически станции също е нараснало, като през ноември те реализираха най-високото производство от 20 месеца насам, причинено от необходимостта да се компенсира намалението на електричеството от соларни панели, според Ройтерс.
Анализаторите от компанията, която управлява лондонската фондова борса, „London Stock Exchange Group (LSEG)“, прогнозират, че производството на електрическа енергия от вятърни инсталации в Германия ще нарасне с около 6 процента през декември в сравнение с нормалните за този месец нива. Това би могло да облекчи натиска върху енергийната система на страната в края на годината.
Въпреки това, производството на електрическа енергия от соларни системи вероятно ще продължи да спада през зимния период, което може да затрудни енергийния сектор да намали зависимостта от изкопаеми горива до началото на 2025 г., предупреждават енергийните анализатори.
Същевременно, датското правителство обяви неуспех в търга за лицензиране на офшорни windparks в Северно море, след като не е получило нито една оферта.
„Резултатът е доста разочароващ. Ситуацията в сектора на офшорната вятърна енергия в Европа се е влошила значително за кратко време“, посочи датският министър по енергийни въпроси и климат Ларс Огорд.
Причините за това включват спад в инвестициите за изграждане на офшорни вятърни мощности, следствие на скок в разходите за нови проекти и покачване на лихвите, което увеличава разходите за финансиране, добави Огорд.
Оптимизъм в бъдещето
Все пак, новият доклад на германската федерална статистическа служба „Дестатис“ (Destatis) показва, че ситуацията с възобновяемите източници в страната не е толкова критична.
Сезонът от миналото лято (юли – септември) е отбелязал рекорден дял от 63,4 процента електрическа енергия, произведена от възобновяеми източници в Германия. Този процент е значителен ръст в сравнение с 60,6 процента за лятото на 2023 г., според „Дестатис“.
Делът на конвенционалните източници на електрическа енергия (въглища, природен газ и др.) е намалял с 4,7 процента до 36,6 процента от общия електрически микс на страната през юли-септември 2024 г.
Вятърната енергия продължава да е водещият източник на електрическа енергия в Германия, като нейният дял достига 24,7 процента през третото тримесечие на 2024 г.
Делът на електричеството, генерирано от соларни панели, достига 23,8 процента, което представлява значителен ръст на генерираната енергия.
Увеличението на дела на възобновяемите източници в германския електрически микс се дължи на новите инсталации и на благоприятните метеорологични условия през миналото лято, характеризирано с много слънчеви и ветровити дни, според „Тагесшау“ на германската телевизия А Ер Де.
През третото тримесечие въглищата се оказаха на трето място като значимост за производството на електрическа енергия с дял от 21,4 процента, а делът на природния газ падна до 11,4 процента.
Германия внася повече електрическа енергия
Германия е увеличила вноса на електрическа енергия значително, като вносът е достигнал 23,6 млрд. киловатчаса, докато износът е 11,8 млрд. киловатчаса за лятото на 2024 г., сочат данните на „Дестатис“. Въпреки разликата, страната е увеличила износа на електрическа енергия с 19,2 процента.
Вятърната енергия и климатичните цели
Производството на електрическа енергия от вятърни инсталации е от решаваща важност за реализиране на климатичните цели на германското правителство, което амбициозно планира страната да премине към климатично неутрално производство. Според ДПА, през първата половина на 2024 г. инвестиции в европейските вятърни паркове са допринесли за изграждане на нови производствени мощности с капацитет от 6,4 гигавата.
От тях 5,7 гигавата са в страните от Европейския съюз, като повечето от новите вятърни паркове са наземни (4,7 гигавата), а офшорните инсталации са 1 гигават.
Германия е най-активната страна в ЕС, изграждайки ветрогенераторни паркове с капацитет от 1,7 гигавата през първата половина на годината, следвана от Франция с 1,2 гигавата и Испания с 876 мегавата, според „Уинд Юръп“ (WindEurope).
Асоциацията очаква между 2024 г. и 2030 г. в Европа да бъдат инсталирани средно по 29 гигавата нови вятърни мощности годишно. Прогнозите за 2030 г. предвиждат общият енергиен капацитет да достигне 393 гигавата, близо до целите на ЕС за енергийна политика в областта на възобновяемата енергия, според Ройтерс.