Реджеп Ердоган
На снимката: Реджеп Тайип Ердоган

Турският президент Тайип Ердоган днес заяви, че иска да изнася зърно и от Русия, и добави, че Владимир Путин има право да се оплаква, че зърно от Украйна по силата на подкрепяно от ООН споразумение отива в богати, а не в бедни страни, предаде „Ройтерс“.

Споразумението за износ на зърно имаше за цел да предотврати световната продоволствена криза, като гарантира безопасното преминаване на корабите в и от украинските пристанища, позволявайки им да изнасят десетки милиони тонове зърно, което беше блокирано от руската инвазия.

Сделката – подписана от Украйна, Русия, Турция и ООН – улеснява и руския износ.

„Фактът, че доставките на зърно отиват в страните, които прилагат тези санкции (срещу Москва), тревожи г-н Путин. Ние също искаме доставките на зърно да започнат от Русия“, заяви Ердоган на пресконференция.

„Зърното, което идва като част от тази зърнена сделка, за съжаление отива в богатите страни, а не в бедните“, смята Ердоган.

В сряда президентът на Русия Владимир Путин лансира идеята за ограничаване на сделката, при положение че тя доставя зърно, други храни и торове на Европейския съюз и Турция, а не на бедните страни.

Базираната в Истанбул координационна група, която включва четирите подписали страни, заяви, че около 30% от товара е отишъл в страни с ниски и средни доходи.

Турция, член на НАТО, има тесни връзки както с Русия, така и с Украйна, и се опита да балансира отношенията по време на войната, като отхвърли западните санкции срещу Москва, но същевременно критикува руската инвазия и снабдява Киев с въоръжени безпилотни самолети.

Представители на ООН и Русия се срещнаха в Женева в сряда, за да обсъдят руските оплаквания, че западните санкции пречат на износа на зърно и торове въпреки споразумението с ООН.

Исмини Палла, говорител на ООН за Черноморската зърнена инициатива, заяви, че спадът на световните цени на пшеницата през август се дължи отчасти на възобновяването на износа от Украйна, а осигуряването на доставките на храни и торове е от решаващо значение за запазването на тази тенденция.

Въпреки че около 100 товарни кораба са напуснали украинските пристанища след подписването на споразумението в края на юли, украинската пшеница все още не достига до традиционните си клиенти в Африка в обеми, близки до нормалните.

Споразумението, постигнато с посредничеството на ООН и Турция, трябва да бъде подновявано на всеки 120 дни по споразумение между страните. То изтича в края на ноември.

Още международни новини – четете тук.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук