Турция не може да мълчи за „наемници“ като подкрепяната от Русия бойна група „Вагнер“, която поддържа силите на Халифа Хафтар в Либия, предаде телевизионната телевизия NTV, цитирала в петък президента Тайип Ердоган, пише израелското издание „Хаарец“.
„Чрез групата на име „Вагнер“ те /бойците – бел. ред./ буквално работят като наемници на Хафтар в Либия. Знаем кой им плаща – каза Ердоган, според NTV – Така е и не би било редно да мълчим срещу всичко това. Ние направихме всичко възможно досега и ще продължим да го правим.“
Коментарите на Ердоган идват ден, след като международно признатото правителство на Либия, правителството на Националното споразумение, заяви, че ратифицира споразумение за сигурност и военно сътрудничество между Анкара и Триполи, отваряйки пътя за потенциална турска военна помощ.
Русия в петък заяви, че е много загрижена от това, че Турция потенциално ще изпраща войски в Либия, и че споразумението за сигурност между двете държави повдигна много въпроси, съобщи информационната агенция „Интерфакс“, цитираща източник в министерството на външните работи на Русия.
Международно признатото правителство на Либия заяви в четвъртък, че е ратифицирало споразумение за сътрудничество в областта на сигурността и военното сътрудничество с Турция, в опит да прекрати продължителното настъпление на противниковите сили.
Ердоган каза в сряда, че Анкара ще подобри сътрудничеството с Либия, като предлага военна подкрепа на правителството в Триполи и подкрепя съвместни стъпки, които двете страни са предприели в Средиземноморието.
Правителството на Сарадж, базирано в столицата Триполи, се бори от април за отблъскване на офанзива от Либийската национална армия /ЛНА/, водена от генерал Халифа Хафтар.
ЛНА издаде изявление в петък, в което изисква мощните милиции „Мисрата“, които воюват от името на правителството в либийската столица, да се оттеглят както от Триполи, така и от крайбрежния град Сирт. Милициите на „Мисрата“ са кръстени на западния либийски град Мисрата, който видя някои от най-тежките битки по време на въстанието през 2011 г., довело до прокуждането и убийството на дългогодишния диктатор Моамар Кадафи. Милициите изиграха ключова роля в изгонването на Кадафи
От месеци ЛНА и милициите са вкопчени в ожесточени сблъсъци в южните покрайнини на Триполи, като боевете доведоха до задънена улица.
Миналата седмица командир Хафтер, който оглавява ЛНА, заяви, че „нулевият час“ на битката за Триполи е дошъл, почти осем месеца откакто той започна офанзивата си за превземане на града. Съобщението предизвика нов сблъсък около Триполи.
Изявлението на ЛНА в петък предупреди, че ако милициите не се оттеглят, градът им Мисрата ще продължи да бъде мишена „всеки ден, нон стоп и по безпрецедентно интензивен начин“.
Предупреждението дойде малко след като авиационните удари на ЛНА се изсипаха по обекти, където се съхранява турско оръжие и военна техника, се казва в съобщението. Базираното в Триполи правителство, водено от премиера Файез Сарадж, осъди нападението, като заяви, че причинява жертви на цивилните, но без да предоставя подробности.