Решението на САЩ да въведат от днес митата за вноса от Европейския съюз на алимуний и стомана е опасна игра.
Това заяви еврокомисарят по търговията Сесилия Малмстрьом.
Тя заяви:
„Вратата за преговори със САЩ е затворена“:
Еврокомисарят добави, че преговори не са водени.
„Образно казано, нашето предложение беше Вашингтон да свали пистолета, който ни е опрял в челото, да седнем на масата за преговори като равнопоставени партньори и да разговаряме. Това не се случи и затова вратата за преговори за момента е затворена“, обясни Малстрьом.
Еврокомисарят по търговията посочи 20-и юни като срок Европейската комисия да обяви ответните си мерки.
„Не сме в търговска война, но сме в много трудно положение. Не желаем задълбочаване на спора, но е необходимо да отговорим“, подчерта еврокомисарят по търговията Сесилия Малмстрьом.
Междувременно върховният представител по въпросите на външната политика и сигурността Федерика Могерини заяви, че ЕС не е във война с никого.
Тя каза това по време на съвместно изявление с министъра на външните работи на Китай Ван И в отговор на въпрос за започналата търговска война със САЩ във връзка с влизащите в сила от днес мита върху алуминия и стоманата.
„ЕС не е във война с никого. За нас този въпрос не стои – ние преживяхме достатъчно и различни войни в нашата история и това свърши. ЕС е мирен проект, в това число и в областта на търговията. Ние вярваме в глобалната, свободна и честна търговия. И ще продължим по същия начин. Затова и умножаваме търговските споразумения с нашите партньори по света”, заяви Могерини.
Тя е категорична, че ЕС трябва да защитава своите интереси.
Припомняме, че от днес влезе в сила обявеното вчера решение на САЩ да обложат с 25 процента вноса на стомана и с 10 на сто на алуминий от Канада, Мексико и Европейския съюз.
Новите такси предизвикаха и първите залпове в търговската война между Вашингтон и неговите западни партньори.
В отговор Канада ще наложи, от 1 юли, наказателни мита на стойност 12,8 милиарда щатски долара върху вноса на редица стоки от Съединените щати – и хранителни, и потребителски, както и за някои промишлени материали.
„Става дума за 16,6 млрд. канадски долара – най-сериозната мярка, която Канада е предприемала в следвоенната ера. Това е много силен отговор, но и пропорционален, реципрочен отговор“, обясни канадският външен министър Кристия Фриланд, а премиерът на страната Джъстин Трюдо определи наложените тарифи като „абсолютно неприемливи“.
Като засегната държава, Мексико също предприе ответни мерки, насочени към американски продукти, както и осъди решението на Съединените щати да наложат мита.
Като „брутално и напълно неприемливо“ го определи и френският външен министър Жан-Ив ле Дриан.
От своя страна френският президент Еманюел Макрон нарече тези мерки „незаконни и погрешни“ и обяви, че ще разговаря по телефона по-късно по темата по с колегата си Доналд Тръмп.
Междувременно от Европейския съюз предложиха на Световната търговска организация списък с американски стоки, които да бъдат облагани като ответна мярка.