Европейският съюз е взел решение да отпусне финансова помощ в размер на 35 млн. евро за южноамериканските страни, засегнати от миграционния наплив от Венецуела, съобщи министър-председателят на Испания Педро Санчес по време на посещението си в Колумбия.
„Днес в Брюксел бе взето решение ЕС да предостави на разположение на [държавите от] южноамериканския регион 35 млн. евро за противодействие на миграционната криза“, заяви Санчес.
Испанският премиер се срещна в Богота с президента на Колумбия Иван Дуке и обяви подкрепата и солидарността на Мадрид с колумбийския народ, който е приел „повече от един милион венецуелци“. Очаква се именно Колумбия да получи по-голямата част от европейските средства.
В началото на май Международната организация по миграция съобщи, че за периода 2015 — 2017 година 1,5 млн. венецуелци са напуснали родината си. Кризата във Венецуела продължава вече четири години. Икономиката е в рецесия, липсват стоки от първа необходимост, местната валута постоянно се обезценява, падат реалните доходите на населението.
Междувременно ситуацията в страната далеч не се подобрява.
Властите във Венецуела са арестували 131 души по обвинения, че се опитват да саботират икономическите реформи, обявени от президента на страната Николас Мадуро, предава АФП.
Главният прокурор на Боливарската република Тарек Уилям Сааб съобщи, че сред арестуваните са и „няколко управители на големи вериги“, които извършвали „спекула с основни продукти“, които следва да се продават на фиксирана от правителството цена.
По думите на Сааб десет от задържаните са освободени, а на останалите са повдигнати обвинения в опит за „дестабилизиране на икономиката“. 29 от тях са пуснати под домашен арест.
Властите в Каракас започнаха пакет от реформи, целящи да сложат край на продължаващата вече четири години рецесия и галопираща хиперинфлация, която според Международния валутен фонд (МВФ) през тази година ще достигне един милион процента.