Днес Европейският съюз предложи ценови таван на руския газ, след като президентът Владимир Путин заплаши, че ако предприеме подобна стъпка, ще прекрати всички енергийни доставки, предаде „Ройтерс“. Това увеличава риска от нормиране на потреблението в някои от най-богатите страни в света тази зима, отбелязва агенцията.
Ескалиращото противопоставяне може да повиши още повече високите цени на газа в Европа и да увеличи и без това непосилните сметки, които правителствата на ЕС плащат, за да спрат срива на доставчиците на енергия и да предотвратят замръзването на нуждаещите се от пари клиенти през предстоящите студени месеци, пише още „Ройтерс“.
Европа обвини Русия, че използва енергийните доставки в отговор на западните санкции, наложени на Москва заради инвазията ѝ в Украйна. Русия обвинява тези санкции, че са причинили проблемите с доставките на газ, които се дължат на неизправности по тръбопроводите.
С нарастването на напрежението Путин заяви, че договорите могат да бъдат разтрогнати в случай на ограничаване на цените и предупреди Запада, че рискува да бъде замръзне.
Въпреки това ЕС планира да продължи да налага таван на цените на руския газ, както и таван на цената, плащана за електроенергия от генератори, които не работят на газ.
Министрите на енергетиката на ЕС трябва да проведат извънредно заседание в петък.
„Ще предложим таван на цените на руския газ. Трябва да намалим приходите на Русия, които Путин използва, за да финансира тази зверска война в Украйна“, заяви днес председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.
Нидерландия, която последователно се противопоставя на ограничаването на цените на газа, ще подкрепи такова, което е насочено към руския газ, заяви в сряда пред „Ройтерс“ запознат източник.
Чешки министър обаче заяви по-рано, че тя трябва да бъде извадена от дневния ред на срещата в петък. Чехите помагат за насочването на дискусиите в качеството си на ротационни председатели на ЕС.
Без доставки
Путин беше предвидил този ход и заяви, че Русия ще отвърне на удара.
„Няма да доставяме нищо, ако това противоречи на нашите интереси“, заяви Путин на икономически форум във Владивосток.
„Няма да доставяме газ, нефт, въглища, мазут – няма да доставяме нищо“, каза Путин. Той също така постави под съмнение споразумението, сключено с посредничеството на ООН, за износ на зърно от Украйна.
Обикновено Европа внася около 40% от своя газ и 30% от своя петрол от Русия.
Eurelectric, органът, представляващ европейската електроенергийна индустрия, също разкритикува плановете на ЕС за въвеждане на таван от 200 евро на мегаватчас за цената на електроенергията от генератори, които не работят на газ.
„Основната причина за проблема е недостигът на доставки на газ и пристрастяването ни към вноса на изкопаеми горива. Правителствата трябва да се стремят да се справят с този проблем, а не да прибягват до изкривяващи, ad hoc намеси на пазара на електроенергия“, заяви Кристиан Руби, генерален секретар на Eurelectric.
Въпреки това акциите на европейските компании за комунални услуги поскъпнаха след новината, като анализаторите смятат, че нивото на ограничението е по-добро от очакваното за индустрията.
Енергийната криза, пред която е изправена Европа, се изостри още повече, след като руският Газпром напълно спря доставките на газ по газопровода „Северен поток 1“ за Германия, след като съобщи, че е открил изтичане на масло от двигателя по време на техническа поддръжка миналата седмица.
Руският президент заяви, че Германия и западните санкции са виновни за това, че газопроводът не работи.
Влиянието на рязкото покачване на цените принуждава компаниите да ограничават производството, а правителствата да изразходват милиарди за подпомагане, за да смекчат въздействието върху потребителите, отбелязва „Ройтерс“.
Очаква се новият британски министър-председател Лиз Тръс да представи плановете си в четвъртък, като според прогнозите сметката от замразяването на цените ще нарасне до 100 млрд. паунда.
Още международни новини – четете тук.