решаваща, реформи
Снимката е илюстративна

На срещата си в Прага тази седмица министрите на отбраната и на външните работи на Европейския съюз ще обсъдят възможностите за създаване на военна мисия на ЕС за обучение на украинските сили и ще разгледат призивите на някои членове да се забрани на руските туристи да влизат в блока, предаде „Ройтерс“.

Няколко държави от ЕС от известно време обучават украински войски, като им дават възможност да работят основно с оръжия, които западните държави доставят на Украйна, за да подпомогнат борбата ѝ срещу руската инвазия.

Все още не е ясно къде би могла да бъде базирана програмата за обучение на ЕС и какъв мандат би могла да има, заявиха дипломати от ЕС пред „Ройтерс“ преди срещата на министрите на отбраната в понеделник и вторник.

Ръководителят на блока по въпросите на външната политика и сигурността Жозеп Борел досега е дал малко подробности за плановете си, като само е заявил, че такава програма няма да бъде базирана в Украйна, а в съседни държави.

На съвместно заседание с представители на ООН и НАТО министрите на отбраната ще обсъдят и бъдещето на спряната мисия на ЕС за обучение в Мали и на мироопазващите сили на ООН MINUSMA, тъй като нарастват опасенията от засилващото се руско присъствие в западноафриканската страна.

Шестмесечната война в Украйна остава външнополитически приоритет за Европейския съюз и когато външните министри на блока поемат заседанията в Прага във вторник, предложената забрана за издаване на визи за руснаци ще бъде на първо място в дневния им ред.

Чехите, които в момента са ротационни председатели на ЕС, настояват за общоевропейска забрана за издаване на визи за руски туристи – идея, подкрепена основно от балтийските страни.

Германия, някои други държави членки и Борел обаче отхвърлят подобен ход с аргумента, че той може да наруши правилата на ЕС и да отреже пътищата за бягство на руските дисиденти.

Литовският министър на външните работи Габриелиус Ландсбергис заяви, че Естония, Латвия, Литва, Полша и Финландия, които имат обща граница с Русия, могат да действат самостоятелно, за да блокират туристите, ако ЕС не постигне съгласие за общосъюзна забрана.

Според Ландсбергис руснаците влизат в ЕС предимно през сухопътните граници на петте държави, тъй като директните полети между Русия и блока бяха преустановени след инвазията на Москва в Украйна.

В средата на август Естония затвори границата си за повече от 50 000 руснаци с предварително издадени визи – първата страна в ЕС, която направи това.

По-рано този месец украинският президент Володимир Зеленски призова Запада да наложи обща забрана за пътуване на руснаци, с което предизвика гневен отпор от страна на Москва.

Още международни новини – четете тук.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук