ЕС ще се опита да замрази притежаваните в чужбина активи на Владимир Путин и външния му министър Сергей Лавров в рамките на нов пакет от санкции, който ще бъде финализиран в петък, съобщиха външните министри, цитирани от „Гардиан“.
Този ход е до голяма степен символичен, тъй като е малко вероятно руският президент да разполага с лични активи в чужбина, но тези санкции ще бъдат част от опита да се подчертае решимостта на ЕС.
„Мисля, че що се отнася до замразяването на активите на Путин и Лавров, ще намерим консенсус тук“, заяви външният министър на Люксембург Жан Аселборн.
Върховният представител на ЕС по въпросите на външните работи Жозеп Борел заяви: „Ако няма изненади и никой не възрази, тъй като изискваме единодушие, тогава, да, Путин и Лавров ще бъдат включени в списъка.“
На Путин и Лавров, който е външен министър от 2004 г., няма да бъдат наложени забрани за пътуване, тъй като ЕС желае да запази дипломатическия път през кризата, заявиха министрите.
Президентът на Украйна Володимир Зеленски обвини Европа, че не е достатъчно твърда или бърза в санкционирането на Русия по-рано в петък, като призова гражданите да принудят правителствата си да направят повече, за да спрат инвазията на Путин.
След като руските сили обкръжиха Киев, Зеленски заяви, че ЕС има възможност да възпре Русия от по-нататъшна агресия, но блокът и другите западни съюзници не правят достатъчно.
В ранните часове на петък лидерите на ЕС се договориха да наложат втори транш от мерки, предназначени да осакатят руската икономика. Външните министри трябваше да подпишат новите санкции в петък следобед, като те ще бъдат насочени към повече банки, държавни дружества и физически лица, както и към ключови сектори на руската икономика.
ЕС обаче се въздържа да блокира достъпа на Русия до международната платежна система SWIFT, чрез която тя получава чуждестранна валута.
„Европа има достатъчно сила, за да спре тази агресия“, каза Зеленски. „Все още можете да спрете тази агресия. Трябва да действате бързо. Ние настояваме за ефективно противодействие на Руската федерация. Санкциите трябва да бъдат засилени.“
Дружеството за световна междубанкова финансова телекомуникация (Swift) се използва от над 11 000 финансови институции за изпращане на сигурни платежни нареждания и е от ключово значение за движението на средства в руския петролен и газов сектор.
Но Германия, Франция, Италия и Кипър са убедили съюзниците си от ЕС да не предприемат този ход. Говорител на правителството в Берлин заяви в петък, че последиците от блокирането на руския Суифт ще бъдат огромни за икономиката на страната и ще трябва да се направи подготовка.
На въпроса защо Swift не е бил включен в наказателните мерки, Жан-Ив Льо Дриан, министър на външните работи на Франция, отговори, че това е станало, „защото трябваше да действаме бързо“. Министърът добави: „Ще има и други наказания.“
В петък следобед Шарл Мишел, председателят на Европейския съвет, разговаря със Зеленски, за да го увери, че се изготвя трети пакет от санкции.
Борис Джонсън подкрепя отрязването на Русия от Суифт, а ирландският таоизич Мишел Мартин заяви, че неговото правителство също е за, въпреки че пакетът в този си вид е силен.
Според изтеклия проект на новите санкции, договорени от лидерите на ЕС, всички членове на Думата, на руския съвет за сигурност и всички беларуски служители в армията и министерството на отбраната, които са „улеснили“ нахлуването в Украйна, ще бъдат подложени на забрана за пътуване и замразяване на активи.
Съществува и предложение за разширяване на критериите за включване в списъка за налагане на санкции и на физически лица, за да се „обхванат по-добре други форми на подкрепа за режима, включително олигарси“.
Санкциите ще бъдат наложени на още две банки – „Алфа банк“ и „Откритие“, а на доставчиците на финансови услуги от ЕС ще бъде забранено да отпускат заеми на осем държавни дружества – от собственици на морски пристанища до производители на автомобили.
Според проекта има и предложение за забрана на нови депозити на стойност над 100 000 евро в банки на ЕС от руски граждани. Министрите на външните работи ще се срещнат по-късно този следобед, за да одобрят текста.
Ще има забрана за продажба на всички самолети, резервни части и оборудване на руски авиокомпании и ЕС ще ограничи достъпа на Русия до важни технологии като полупроводници.