ЕС разшири списъка на санкциите, наложени заради обединението на Крим с Руската федерация, както и заради изграждането на моста през Керченския проток. Още 6 руски компании бяха поставени в обхвата на санкциите.
Понастоящем към Русия са в сила няколко пакета от санкции на ЕС: икономически, индивидуални ограничителни мерки и санкции заради Крим. Последните представляват набор от целеви санкции срещу Крим, с които се забранява поддържане на връзка с европейския бизнес. Тези мерки са предприети в рамките на така наречената „Стратегия на ЕС за непризнаване на присъединяването на Крим към Русия“. Те са валидни до 31 януари 2019 г. с възможност за удължаване. Според данните на Съвета на ЕС досега са наложени ограничения на 155 физически лица и 44 организации.
Официалният представител на руското външно министерство Мария Захарова заяви пред ТАСС, че новите санкции на Европейския съюз са подривна политика, насочена срещу жителите на Кримския полуостров.
Според нея тези санкции на Запада „насърчават ангажираните с енергийната блокада на Крим и преследват тези, които изграждат съоръжения на градската инфраструктура“.
Преди дни американското правителство също заяви, че няма да приеме присъединяването на Кримския полуостров от Украйна към Русия. Това е следствие на намерението на Тръмп да предприеме мерки срещу щетите след изключително противоречивата среща на високо равнище с руския президент Владимир Путин в Хелзинки. Преди срещага президентът на САЩ не бе така категоричен по темата.
Държавният секретар Помпео призова Русия да „прекрати окупацията си над Крим“, и добави, че Москва „се опитва да подкопае основния международен принцип“, споделян от демократичните страни, а именно ненасилствената промяна на границите на една страна.