Външните министри на страните от ЕС считат отношенията на общността с Китай за трудни, но отбелязват важността на засилването на взаимодействието по отношение на Афганистан. Това заяви върховният представител на Европейския съюз по външните работи и политиката на сигурност Жозеп Борел на пресконференция след неформална среща на външните министри, проведена в столицата на Словения. До края на годината тя е председател на Съвета на ЕС.
„Министрите решиха да работят по-активно с Китай по Афганистан“, каза Борел и подчерта, че отношенията между ЕС и Китай в момента „преживяват трудни времена“, каза Борел.
Външните министри на ЕС обявиха още, че Европейският съюз ще взаимодейства с формираното от талибаните афганистанското правителство, без да го признава политически, за да осигури подкрепата на местното население.
„Министрите подчертаха, че ЕС остава ангажиран с подкрепата на афганистанското население. За да подкрепим афганистанското население, трябва да взаимодействаме с новото афганистанско правителство, което не означава неговото политическо признание. Това е само оперативен диалог“, каза Жозеп Борел.
Според него дълбочината на такъв диалог ще зависи пряко от действията на новите афганистански власти.
„Обсъдихме критериите за определяне на интензивността на диалога с афганистанските власти след идването на талибаните на власт. Дълбочината на този диалог ще зависи от поведението на режима“, каза той.
За да водят диалог с Кабул и да наблюдават изпълнението на тези критерии. Министрите се съгласиха, че Европейският съюз може да върне дипломатическата си мисия в Кабул, ако за това се създадат условия за сигурност.
Припомнме, че на 31 август външната служба на ЕС обяви пълната евакуация от Афганистан на всички 520 дипломати и служители на мисията на ЕС в Кабул, включително местния персонал и техните семейства.
За още новини последвайте канала на Дебати в Google Новини