Европейският съюз е на път да предприеме по-строги мерки срещу руския „северен флот“ след съобщения за саботаж на подводен кабел за електрическо захранване близо до Финландия, съобщава ДПА.
ЕС ще „приема по-решителни стъпки за справяне с заплахите, които произтичат от подобни съдове“, заяви върховният представител на ЕС за външната политика и политиката на сигурност Кая Калас в интервю за германския вестник „Велт“.
„Руският ‘северен флот’ представлява риск за околната среда и осигурява средства за военния бюджет на Русия“, подчерта Калас, добавяйки, че тези кораби са заподозрени в извършване на подривни действия.
Подводният кабел „Естлинк 2“, свързващ Естония и Финландия, беше прекъснат в сряда и финландските власти смятат, че е вероятно да става дума за саботаж.
По-късно те арестуваха плаващ под флага на Островите Кук, разположени в южната част на Тихия океан, танкер „Игъл Ес“ (Eagle S), считан за отговорен за повредата на кабела.
Според ЕС, този плавателен съд принадлежи на руския „северен флот“ – набор от танкери и търговски кораби, които Русия използва за заобикаляне на международните санкции, в това число и за транспортиране на петрол.
Калас, бивш министър-председател на Естония, отбеляза, че в Европа е нараснал броят на саботажите след началото на конфликта между Русия и Украйна през февруари 2022 г.
„Последните случаи на саботаж в Балтийско море не са случайни инциденти. Те изглежда следват целенасочен модел за вреда на нашата цифрова и енергийна инфраструктура“, добави Калас.